ЩО ТРЕБА ЗНАТИ ПРО ВІРУСНИЙ ГЕПАТИТ А

Гепатит А – захворювання печінки, спричинене вірусом. На відміну від гепатитів В і С, гепатит А не провокує розвиток хронічної хвороби печінки і рідко закінчується смертю. Всі люди, уражені гепатитом А, повністю одужують і у них формується пожиттєвий імунітет до хвороби.

Найбільшу епідеміологічну небезпеку становлять хворі з субклінічною і безжовтяничною формами хвороби. При вірусному гепатиті А чітко виявляють сезонність і періодичні підйоми захворюваності через кожні 8-12 років і більше. Періодичність для кожного регіону різна.

ЯК ПЕРЕДАЄТЬСЯ ВІРУСНИЙ ГЕПАТИТ А

Зараження Гепатит А найчастіше відбувається за допомогою фекально-орального механізму, який реалізується водним (основний), харчовим і контактно-побутовим шляхами. Тобто ви можете заразитись гепатитом А через продукти чи воду, забруднені фекаліями інфікованої людини. В домашніх умовах гепатит А найчастіше передається через брудні руки, коли інфікована людина готує їжу для всіх членів сім’ї. Тому гепатит А часто називають хворобою брудних рук.

СИМПТОМИ ВІРУСНОГО ГЕПАТИТУ А

Симптоми гепатиту А можуть проявлятись як у легкій, так і у важкій формі. Найчастіше це: підвищена температура, слабкість, відсутність апетиту, діарея, блювота, неприємні відчуття в животі, сеча стає темнішою, пожовтіння шкіри і білків очей.

ХТО В ЗОНІ РИЗИКУ ПРИ ВІРУСНОМУ ГЕПАТИТІ А

Сприйнятливість до ВГА висока. Найчастіше хворіють діти віком від 5 до 14 років і молоді особи до 30 років. Однак захворіти може кожен. До груп підвищеного ризику відносять різні організовані колективи (будинки-інтернати, школи, військові частини тощо).

Основні фактори ризику – це погані санітарні умови, відсутність очищеної води, проживання з інфікованою людиною, поїздки в райони з високою епідемічністю.

ПРОФІЛАКТИКА ВІРУСНОГО ГЕПАТИТУ А

Покращення санітарії і вакцинація проти гепатиту А є найбільш ефективними способами боротьби з цією хворобою.

Достатні запаси безпечної питної води та належна утилізація стічних вод в поєднанні з дотриманням особистої гігієни, такий як регулярне миття рук, сприяють обмеженню розповсюдження ВГА.

Паралельно вакцинації необхідно проводити санітарну освіту для покращення санітарії і гігієнічних навичок населення.