Обережно, сказ!

Сказ – особливо небезпечне вірусне захворювання всіх теплокровних тварин і людини. Відноситься до інфекційних природно-вогнищевих захворювань вірусної етіології, з ранковим механізмом передачі інфекції, ураженням центральної нервової системи. Не існує території, яка вільна від сказу взагалі. В Україні дане захворювання реєструється в усіх областях і природно-географічних зонах.
Збудник сказу — вірус, який живе і розмножується лише в живому організмі, а саме в головному і спинному мозку. Велика кількість його накопичується в слинних залозах.
Джерелами сказу є дикі тварини, головним чином із сімейства собачих (вовки, лисиці), а також кажани. Небезпека цих тварин обумовлена наявністю в їх слині великої концентрації вірусу (у вовків — в 90-100%, лисиць — в 80-90%, собак і кішок — в 50%).
Сказ — ранова інфекція, при якій зараження найчастіше відбувається при укусі.
Вірогідність зараження при укусах хворим собаками становить 14%, лисицями — до 30%, вовками — 70%. Тривалість інкубаційного періоду залежить від локалізації укусу (обличчя, шия, нижні або верхні кінцівки, тулуб).
У людини інкубаційний період може тривати місяцями, в середньому 30-90 днів, найкоротший — 7 днів. Враховуючи те, що вірус в слині з’являється за 7-10 днів до появи клінічних симптомів. Необхідно пам’ятати, що тварин, які нанесли укуси, необхідно ізолювати і проводити за ними 10-денний ветеринарний нагляд.
Постраждалі від укусів та подряпані бродячими, домашніми або дикими тваринами, повинні негайно звернутися за медичною допомогою в поліклініку для отримання невідкладної допомоги і вирішення питання про проведення лікувально-профілактичної імунізації. При можливості необхідно самостійно промити рану значною кількістю мильної води, краї рани обробити спиртом або 5 % розчином йоду, накласти асептичну суху пов’язку і звернутися до лікаря.
Необхідно пам’ятати, що захворювання завжди закінчується смертю!
У напруженій епізоотичній ситуації стосовно сказу Головним управлінням Держпродспоживслужби в Харківській області з метою недопущення поширення сказу на території Харківської області зокрема проводиться:
— роз’яснювальна робота серед населення з питань профілактики сказу,
— вакцинація сільськогосподарських тварин,
— епізоотологічний моніторинг – здійснюється шляхом епізоотологічного обстеження, своєчасного виявлення спалахів хвороби та аналізу епізоотологічної ситуації;
— здійснюються профілактичні щеплення проти сказу серед собак та котів, що належать жителям районів міста та області,
— лабораторні дослідження – проводяться при підозрі та підтверджені сказу у тварин.
Для попередження захворювання на сказ необхідно дотримуватися дотримуватися:
— встановлених правил утримання домашніх тварин (собак, кішок) і щорічно в обов’язковому порядку приводити своїх улюбленців у ветеринарну лікарню за місцем проживання для проведення профілактичних щеплень проти сказу;
— у випадках змін в поведінці домашньої тварини, отримання ним ушкоджень від іншої тварини, смерті без видимих на те причин необхідно обов’язково звернутися до ветеринарного фахівця для встановлення спостереження або з’ясування причини смерті тварини;
— слід нагадати дитині про необхідність інформування дорослих у випадку навіть незначних ушкоджень, нанесених тваринами;
— не слід підбирати в лісі, на вулиці диких і бездоглядних домашніх тварин, або знайти можливість у короткий термін показати його ветеринарному лікарю і прищепити від сказу;
— не слід позбавлятися від тварини, яка покусала або подряпала людину. По можливості за нею має бути встановлено десятиденне спостереження.

ЗВЕРТАЄМО ОСОБЛИВУ УВАГУ, ЩО ВАКЦИНУВАТИ ДОМАШНІХ ТВАРИН (СОБАК, КОТІВ) ПРОТИ СКАЗУ ПОТРІБНО ПОСТІЙНО. ВАКЦИНАЦІЯ ПРОВОДИТЬСЯ БЕЗКОШТОВНО.