Профілактика захворювань, пов’язаних з вживанням джерельної води

Життя та здоров’я людини тісно пов’язані з навколишнім середовищем, де одним із найважливіших компонентів є вода. Невідповідність питної води санітарно-мікробіологічним вимогам є основною причиною підвищення захворюваності серед населення на такі інфекційні захворювання, як вірусний гепатит А, черевний тиф, дизентерія, холера, ротавірусні інфекції, тощо, а також хвороби, пов’язані з хімічним забрудненням води, серед них і водно-нітратна метгемоглобінемія.

Значна кількість харків’ян  для питних потреб використовує джерельну воду. Джерельна вода  в умовах мегаполісу та в період повені має високий рівень бактеріального,  вірусологічного забруднення.  Причинами незадовільної якості джерельної води  залишаються  непостійний склад природних вод в залежності від пори року, недостатня їх захищеність від забруднення, проникнення забруднення вище розташованих водовмісних горизонтів і поверхневого стоку, підземних комунікацій.

В місті Харкові  знаходиться 11 каптажів джерел децентралізованого водопостачання: Саржин Яр, вул. О. Яроша; Олексіївська Балка, вул. Клочківська; Манжосов Яр; вул. Мінераловодська,1; сел. Олешки; вул. Полтавський шлях, 198 (парк «Юність»); вул. В. Зубенко, 25 «Глибокий Яр»;  вул. Бучми «Кітлярчин Яр»; Петренки-1; Петренки-2; Петренки-3. Державний моніторинг  якості питної води з  вищезазначених джерел  проводиться лабораторією  Харківської міської філії ДУ «ХОЛЦ МОЗ України».   Управлінням державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства в м. Харкові Головного управління Держпродспоживслужби у Харківській області  здійснюється постійний контроль за результатами моніторингу якості питної води. За результатами досліджень  протягом  2020 року по мікробіологічним показникам не відповідала вимогам питна вода відібрана з наступних джерел: вул. Полтавський шлях, 198 парк «Юність»; Олексіївська Балка, вул. Клочківська; Петренки-1; Петренки-2; Петренки-3;  вул. Бучми «Кітлярчин Яр» (присутні загальні колі-форми в 100 см3).  По санітарно-хімічними показникам не відповідала вимогам  вода з джерела по  вул. Полтавський шлях, 198, парк «Юність» (перевищення по жорсткості та  вмісту нітратів) та джерела по  вул. Мінераловодській,1 (невідповідність по водневому показнику). За вимогою Держпродспоживслужби  Харківською міською радою були встановлені інформаційні стенди на території джерел стосовно заборони вживання води негарантованої якості.  

З метою профілактик ряду інфекційних  захворювань,  ймовірним фактором яких може бути неякісна питна вода,  Управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства в м. Харкові Головного управління Держпродспоживслужби у Харківській області  рекомендує мешканцям міста Харкова вживати воду виключно гарантованої якості, а джерельну воду для пиття тільки після кип’ятіння або після проведення додаткового очищення та знезараження. Для попередження негативного впливу на здоров’я населення нітратів, які можуть знаходитися у воді приватних колодязів і свердловин, та запобігання виникненню отруєнь пов’язаних з підвищенням нітратів — не  вживати таку воду взагалі. Для приготування їжі та питних цілей дітей до 3-х років використовувати фасовану або бутильовану воду гарантованої якості.

Власникам  індивідуальних колодязів чи свердловин необхідно проводити контроль води  особливо в несприятливий період року. Для проведення досліджень  звертатися до будь-якої лабораторії, яка має  акредитацію на дані види досліджень.