Обережно — грип!

В зимовий період традиційно спостерігається епідемічний підйом захворюваності на грип.
Грип — це високозаразне вірусне захворювання з ризиком тяжких ускладнень. Наскільки важко буде протікати хвороба залежить від імунітету, наявності будь-якого іншого захворювання, генетичних особливостей організму та штаму вірусу, бактеріальних інфекцій, які можуть розвиватися як ускладнення після зараження вірусом грипу. Різні комбінації усіх цих факторів пояснюють той факт, що одні люди хворіють грипом практично без прояву зовнішніх симптомів, а у інших вірус грипу викликає серйозні ускладнення та порушення або навіть стає причиною смерті.
Симптоми грипу: раптовий початок недуги, головний біль, ломота у м’язах та суглобах, біль у горлі, підвищення температури тіла до 38 °С і більше, кашель. Запальний процес і, відповідно, підвищення температури до 38 є нормальною реакцією організму на збудник, оскільки дозволяє боротися з інфекцією та поступово одужувати. Однак висока температура (понад 39) є небезпечною, тому її слід понижувати. Інші характерні симптоми можуть тривати більше двох тижнів.
Дуже важливо не займатись самолікуванням, а при появі перших ознак звернутись до сімейного лікаря. Вірус грипу може локалізуватися як у верхніх, так і у нижніх дихальних шляхах, що частково пояснює здатність цього вірусу викликати важкі форми захворювання. Перебіг хвороби із легкими симптомами лікують лише постільним режимом і рясним питтям протягом 3-5 днів, лікування симптоматичне.
При появі небезпечних симптомів (порушення свідомості, задишка, судоми, кровохаркання, блювання, пронос, біль в грудях, висипи на шкірі) продовжувати лікування вдома дуже небезпечно, оскільки затримка з госпіталізацією може призвести до смерті хворого. Ці симптоми ігнорувати ні в якому разі не можна. Найчастішим ускладненням хвороби є пневмонія, яка може за 4-5 днів призвести до летальних наслідків. Серцева недостатність також нерідко розвивається внаслідок ускладнень грипу.
Профілактика грипу дуже проста:
— уникайте близького контакту з хворим;
— мийте руки. Часте миття рук допоможе захиститися від мікробів. Якщо поруч немає води та мила, використовуйте антисептики для рук на спиртовій основі.
— намагайтеся не торкатися обличчя. На руках дуже багато мікробів. Торкаючись руками обличчя, ви збільшуєте шанси мікробів потрапити в організм через очі, рот та ніс.
— регулярно провітрюйте приміщення, ретельно очищайте та дезинфікуйте поверхні, до якої часто торкаєтеся вдома, на роботі або в навчальних закладах. Це особливо важливо, якщо у приміщенні перебуває хворий.
Щорічна вакцинація проти грипу зменшує ризик захворіти на грип, подальших серйозних ускладнень та можливої госпіталізації. Вакцинація проти грипу належить до рекомендованих щеплень та відсутня у національному календарі щеплень, тому вакцину можуть закуповувати за гроші місцевих бюджетів, підприємств або власним коштом громадян.
Першочергово щепитися від грипу треба людям, які входять до «групи ризику». Це люди, які ‎багато контактують з іншими й мають більші шанси заразитися: медики, вчителі та ‎вихователі, працівники правоохоронних органів та продавці. Також вакцинуватися проти грипу радять дітям до 5 років, вагітним жінкам на будь-якому ‎терміні, людям старшого віку, а також тим, у кого є хронічні захворювання.
Вакцини проти грипу протипоказані дітям до 6 місяців. Протипоказань до вакцинації практично немає. Винятком є лише тяжка алергічна реакція на попередні дози вакцини. Також тимчасово відкладають щеплення на період високодозової хімієтерапії, ‎імуносупресивної терапії.