Профілактика інфекційних захворювань під час купання в відкритих водоймах

Саме літом найчастіше виникають та розповсюджуються інфекції, шляхом передачі яких є вода. Купання в відкритих водоймах загрожує інфекційними захворюваннями, бо разом з нами там «плаває» безліч мікроорганізмів. Великий ризик захворювання на інфекції, які передаються водним шляхом, та викликаються різними видами збудників: вірусами, бактеріями, найпростішими, гельмінтами. Збудники потрапляють через рот і активно розмножуються в шлунково-кишковому тракті. Виділяючись з кишечника хворого, збудники потрапляють у зовнішнє середовище.

К кишковим інфекціям відносяться дизентерія, сальмонельоз, черевний тиф, холера, харчові токсикоінфекція, вірусний гепатит А, вірусні кишкові інфекції (аденовірус, ротавірус, норовірус и т. д). Основними проявами захворювання на кишкові інфекції, на які слід звернути увагу,  є слабкість, млявість, погіршення апетиту, діарея, блювота, біль у животі, підвищення температури та озноб. При гострих кишкових інфекціях вірусної етіології наряду с ураженням кишечника відмічаються зміни з боку верхніх дихальних шляхів:  почервоніння піднебіння, дужок, язичка – при ротавірусній  інфекції; трахеобронхіт – при аденовірусній інфекції.

Найбільш характерні особливості більшості гострих кишкових інфекцій — здатність збудників порівняно довго виживати поза організмом людини.

Джерела інфекції при гострих кишкових захворюваннях: хвора людина (особливо небезпечні для оточуючих хворі, що переносять захворювання в легкій, «стертій» формі, бактеріо- та вірусоносії (людина, яка виділяє збудників, але сама не хворіє).

Глистові інвазії рідко передаються при купанні, але у брудних водоймах є шанс «підчепити» їх при заковтуванні води.

За результатами санітарно-мікробіологічних лабораторних досліджень проб води поверхневих водойм, відібраних у межах зони купання на р. Берестовій у сел. Зачепилівка Харківської області, виявлено понаднормативний вміст лактозопозитивних кишкових паличок. У зв’язку з цим не рекомендовано купання у цій водоймі.

На даний час залишаються актуальними рекомендації щодо обмеження використання водойм для купання в межах пляжу  «Комсомольський» на ставку поблизу смт Кегичівка, зони відпочинку у м. Красноград на р.Берестовій, пляжів смт Печеніги на Печенізькому водосховищі, Олексіївського  лугопарка, Петренківсього та Безлюдівського водоймищ    у  м. Харкові.

Щоб відпочинок біля відкритих водойм був на користь, потрібно дотримуватися кількох правил:

 1. Якщо на березі водойми встановлені таблички, які вказують на те, що купатися заборонено, то порушувати це правило не можна.
 2. Не можна купатися у водоймах, біля яких є очисні споруди, заводи, фермерські господарства.
 3. Уникай купання у водоймах, де живе багато водоплавних птахів. Це загрожує забрудненням води їх калом, а, значить, у ній багато мікробів і паразитів.
 4. Не пити та не дозволяти дитині пити воду з річки, ставка чи озера. Стежити за тим, щоб чадо не заковтувало її під час купання.
 5. Не можна купатися у непротічних водойма, бо в спеку в ній може розмножуватися кишкова паличка та інші настільки ж небезпечні для здоров’я мікроби.
 6. Вагомий аргумент проти – вода яка цвіте.
 7. Плаває сміття, особливо харчові відходи? Відмовтеся від купання!
 8. Не варто купатися відразу після сильного дощу, коли весь бруд, пестициди та добрива стікають у водойми.
 9. У воду в незнайомому місці входити слід обережно. Особливо там, де багато водоростей, а дно мулисте: у водоростях можна заплутатися, а під шаром мулу можуть знаходитися травмонебезпечні предмети.
 10. Після купання обов’язково приймайте душ з милом, а ранки обробляйте спеціальними засобами.
 11. Не купатися в місці відпочинку, якщо там вже були випадки захворювання.