Інформація щодо фітосанітарного стану посівів сільськогосподарських культур у господарствах Харківської області станом на 18 червня 2020 року

Впродовж останнього тижня спеціалістами Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області у посівах озимих та ярих зернових колосових культур відмічено продовження заселення смугастими хлібними блішками та цикадами на 35 — 100% площ за чисельності 1,0 — 5 екз. на кв.м. Злакові попелиці та пшеничний трипс заселяли 1 — 24% рослин на 51 — 100% площ.
В посівах зернових колосових продовжується поширення імаго клопа шкідливої черепашки за чисельності 0,5-2 екз. на кв.м (91-100% площ) та триває яйцекладка фітофага за чисельності 0,7-2 яйцекладок на кв.м і відродження та живлення личинок фітофага за чисельності 0,8 — 2 екз. на кв.м. За сприятливих погодних умов в подальшому відбуватиметься збільшення чисельності і шкодочинності клопа шкідливої черепашки.
Для збереження технологічних і посівних якостей зерна при перевищенні економічного порогу шкідливості (двох і більше личинок клопа шкідливої черепашки на кв.м у посівах сильних і цінних сортів пшениці, на решті посівів – 4 — 6, в насіннєвих посівах ячменю – 8 — 10 личинок) проводять термінові заходи з хімічного захисту посівів дотримуючись регламентів застосування пестицидів та техніки безпеки.
Злакові п’явиці продовжують заселяти та пошкоджували озимі та ярі зернові колосові культури на 61-100% площ за чисельності імаго 0,5 — 3 екз. на кв.м. Також в посівах озимих та ярих зернових культур відмічається відкладання яєць за чисельності 1,0-3 яєць на кв.м та відродження і живлення личинок п’явиць за чисельності 0,5-3 екз. на кв.м.
Впродовж наступного тиждня осередково можливе заселення посівів зернових колосових культур та живлення в колосках жуків хлібної жужелиці (туруна) та хлібних жуків.
Шкідливість жуків хлібної жужелиці (туруна) та хлібних жуків проявляється через пошкодження зав’язі та вмісту зерна хлібних злаків, що призводить до зниження їх врожайності.
За наявності в посівах зернових культур понад 3-8 екз. на кв.м імаго хлібних жуків та 3-5 екз. на кв.м імаго хлібної жужелиці проводять хімічні обробки дозволеними до використання інсектицидами.
Впродовж звітного періоду в посівах зернових колосових погодні умови сприяли розвитку грибкових хвороб, зокрема септоріозу, борошнистої роси та гельмінтоспоріозу, якими було уражено 2,0-10% рослин на 51-100% площ.
На всих обстежених площах посівів кукурудзи смугасті хлібні блішки нараховувались за чисельності 1,3 — 5 екз. на кв.м, а злакові попелиці заселяли 1-3% рослин.
У посівах соняшнику продовжують розвиватися попелиці, ними було заселено 2,0-8% рослин на 83% площ. Також в посівах соняшнику почали поширюватись клопи сліпняки із заселенням 1,5-3% рослин на 17% площ.
1,0-3% рослин соняшнику уражувались пероноспорозом і септоріозом на 17-100% площ.
Осередково на неорних землях та у посівах соняшнику, кукурудзи та інших культур можливий літ лучного метелика, а також відкладанння яєць та відродження гусениць фітофага.
За чисельності гусениць лучного метелика першого покоління другого віку, що перевищує економічний поріг шкідливості у посівах буряків цукрових, кормових, столових 4-5 екз. на кв.м у фазі 1-5 пар справжніх листків, соняшнику — 8-10 екз. на кв.м у фазі 4-6 листків, овочевих культур — 8-10 екз. на кв.м., багаторічних травах – 10 екз. на кв.м., кукурудзи — 5-10 екз. на кв.м у фазі сходи — 4-6 листків проводять захистні обробки посівів із застосуванням дозволених до використання інсектицидів.
Також, дуже бажаним є знищення квітучої рослинності на територіях що межують з місцями масового льоту шкідника, наприклад шляхом скошування; цей захід обмежить додаткове живлення метеликів і має зменшити плодючість самиць.
Важливо також проводити заходи по знищенню бур’янів у посівах сільськогосподарських культур, цей захід сприятиме обмеженню доступу гусениць що відродились до харчової бази й зменшить різнобарв’я харчових рослин, зокрема полину та інших.
Впродовж наступного тиждня за сприятливих погодних умов слід очікувати початок відкладання яєць стебловим кукурудзяним метеликом.
Випуск трихограми на початку та під час масового відкладання яєць з нормою 50-100 тис. самиць, знищення бур’янів та квітучих нектароносів, міжрядні розпушування просапних культур обмежують чисельність і шкідливість гусениць стеблового кукурудзяного метелика. Проти цього шкідника, за наявності понад 18% рослин з яйцекладками або 6-8% рослин з гусеницями, проводять обприскування посівів кукурудзи інсектицидами.
Землекористувачам під час проведення захисних обробок посівів сільськогосподарських культур необхідно суворо дотримуватись «Переліку пестицидів та агрохімікатів дозволених до використання в Україні», а також регламентів та техніки безпеки із забезпеченням збереження корисної ентомофауни та медоносних бджіл.