Інформація щодо фітосанітарного стану посівів сільськогосподарських культур у господарствах Харківської області станом на 28 травня 2020 року

Впродовж останнього тижня спеціалістами Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області  у посівах озимих та ярих зернових колосових культур відмічено продовження заселення  смугастими хлібними блішками,  цикадами та піщаним мідляком на 25 — 100% площ  за чисельності 0,5 — 6 екз. на кв.м. Гусениці та лялечки озимої совки  нараховувались за  чисельності 0,5 — 1 екз. на кв.м на 46% площ. Злакові попелиці та пшеничний трипс заселяли 1 — 2% рослин на 59 — 68% і 16% площ відповідно.

В посівах зернових колосових продовжується поширення  імаго клопа шкідливої черепашки за чисельності 0,2-2 екз. на кв.м  (25-33% площ) та  триває яйцекладка фітофага за чисельності 0,1-1 екз. на кв.м. Впродовж наступних одного — двох тижнів по всих господарствах області відбуватиметься заселення посівів  зернових колосових культур клопом, а також яйцекладка та відродження личинок фітофага.

При перевищенні економічного порогу шкідливості (двох і більше личинок клопа шкідливої черепашки на кв.м у  посівах  сильних   і  цінних  сортів  пшениці, на решті посівів – 4 — 6,  в насіннєвих посівах ячменю – 8 — 10 личинок) проводять термінові заходи з хімічного захисту посівів   дотримуючись регламентів застосування пестицидів та техніки безпеки.

Масове з’явлення личинок 2 віку шкідливої черепашки і 15% 3 віку – є оптимальний строк проведення захисних обробок, бажано їх провести до появи личинок 4 віку. Запізнення на 3-4 дні знижує ефективність заходів по захисту на 20% і більше.

Злакові п’явиці продовжують заселяти та пошкоджували озимі та ярі зернові колосові культури на 33 — 84% площ за чисельності імаго 0,8 — 6 екз. на кв.м. Осередково в посівах озимини триває яйцекладка та відродження личинок фітофага за чисельності яйцекладок 1,0-2, личинок — 0,5 — 1  екз. на кв.м.

Достатня кількість крапельної вологи та помірні температури сприяють  поширенню і розвитку хвороб у посівах озимих  зернових колосових культур, а саме септоріозу та борошнистої роси, якими було уражено 1,5-5% рослин на 25-75% площ.

У подальшому, враховуючи наявний запас інфекції, слід очікувати зростання поширення зазначених та інших  хвороб в посівах озимини.

Наявність 0,5 — 2 екз. на кв.м жуків піщаного мідляка відмічена на 76 — 100% обстежених площ  соняшнику і кукурудзи.

Смугасті хлібні блішки і злакові цикади нараховувались в посівах кукурудзи за чисельності 0,5 — 2 екз. на кв.м за розповсюдження 46-70%.

Посіви гороху продовжують заселяти бульбочкові довгоносики за чисельності 1,0-2 екз. на кв.м з пошкодженням 1,0% рослин  в слабкому ступені; поширеність фітофага становила 100%.

Посіви  соняшнику продовжує заселяти сірий буряковий довгоносик (84% площ) за чисельності 0,5-1 екз. на кв.м.

Землекористувачам  під час проведення захисних обробок  посівів сільськогосподарських культур необхідно   суворо дотримуватись «Переліку пестицидів та агрохімікатів дозволених до використання в Україні», а також регламентів та техніки безпеки із забезпеченням збереження корисної ентомофауни та медоносних бджіл.