ІНФОРМАЦІЙНЕ ПОВІДОМЛЕННЯ ДЛЯ МЕШКАНЦІВ м. ХАРКОВА ТА ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ ЩОДО НЕБЕЗПЕКИ БОТУЛІЗМУ ХАРЧОВОГО ПОХОДЖЕННЯ

Головне управління Держпродспоживслужби в Харківській області інформує, що в Україні щороку у літній період спостерігається ускладнення санітарно-епідеміологічної ситуації стосовно захворювання людей на ботулізм харчового походження.

Ботулізм харчового походження – це тяжке токсико-інфекційне харчове отруєння, пов’язане з вживанням харчових продуктів та води, що містять ботулотоксин, воно може привзести до смерті захворілого. Сприйнятливість до ботулізму є дуже високою. Нагадуємо, що в 2018 році в м.Харкові дане захворювання призвело до смерті людини. Цей випадок пов’язаний із вживанням в’яленої риби. Ще сприятливі для ботулізму умови не настали, а вже за 3,5 місяці 2020 року в Україні захворіло 15 людей та одна людина померла у Вінницькій області.

Найчастіше причиною ботулізму є вживання в’ялених, копчених та консервованих продуктів домашнього приготування та невідомого походження. Особливу небезпеку становить в’ялена непатрана річкова риба. Проте реєструються і випадки хвороби після вживання продуктів, вироблених у промислових умовах. Це трапляється у випадку недотримання відповідних вимог під час заготівлі, переробки чи зберігання продукту.

Збудник хвороби розмножується в харчових продуктах в анаеробних умовах, тобто без доступу кисню. Особливо «комфортні» умови для його розмноження при температурі від +200С і вище.

Потрібно пам’ятати, що мікроорганізм, який спричиняє хворобу не псує продукт (не викликає зміни кольору, запаху, смаку харчових продуктів), тому визначити, чи містить їжа ботулотоксин, неможливо. Ботулізм також реєструють у вигляді спорадичних випадків та спалахів, причому при останніх захворюють іноді не всі особи, що вживали інфікований продукт, що пов’язано з нерівномірністю, «гніздовим» характером розподілу ботулотоксину в продукті.

Основними клінічними ознаками ботулізму є неврологічні розлади – порушення зору (двоїння або туман в очах), невиразність мови, порушення ковтання, відчуття сухості в роті, м’язова слабкість, ознаки ураження травної системи: нудота, блювання, послаблення випорожнень.

Госпіталізація обов’язкова незалежно від тяжкості хвороби.

З метою уникнення захворювання на ботулізм необхідно дотримуватись наступних правил:

  • не вживати продукти харчування невідомого походження та виробництва;
  • не купувати продукти харчування в несанкціонованих місцях торгівлі та у невідомих осіб;
  • уважно слідкувати за строками та умовами зберігання харчових продуктів;
  • в літній період при вживанні риби в’яленої річкової, наполегливо рекомендуємо вживати лише патрану річкову рибу промислового виробництва;

при виникненні будь-яких ознак захворювання на ботулізм, слід не зволікати, не займатися самолікуванням, а терміново звертатися за медичною допомогою