ЯК УНИКНУТИ НЕБЕЗПЕКИ ПРИ КУПАННІ У ВІДКРИТИХ ВОДОЙМАХ

Наближається літній період, з яким у більшості людей асоціюється відпочинок, насамперед, біля води. Проте, відправляючись спекотним літнім днем на водойму, слід пам’ятати, що за таке коротке задоволення часто можна поплатитись власним здоров’ям, адже у воді можуть чекати недружелюбно налаштовані мікроорганізми. З метою застереження громадян нагадуємо про найбільш часті інфекції, з якими можна зустрітися під час купання.

Лептоспіроз – це одне з найбільш розповсюджених та найсерйозніших захворювань, яке можна «підхопити» в заражених водоймах. Щоб бактерії проникли в організм, достатньо найменшого ушкодження шкіри, збудник також легко проникає через кон’юнктиву очей і слизові оболонки. Симптоми лептоспірозу: головний біль, гарячка, біль у м’язах, почервоніння очей, діарея, блювота, висипання, можливі збудження, марення, непритомний стан, а також – ураження нирок, печінки, менінгіт. При своєчасному лікуванні хвороба успішно виліковується, але, на жаль, часто пацієнти приходять до лікаря запізно.

Ентеровірусна інфекція. Крім основних шляхів передачі ентеровірусної інфекції, зараження також може відбутися при купанні у відкритих заражених водоймах. Інкубаційний період хвороби триває від 2 до 7 днів. Головними симптомами є: підвищення температури тіла, до 39-40°С, головний біль, нудота, блювання, діарея, біль у животі, шкірні висипання. У деяких випадках може виникнути ускладнення: менінгіт, епілепсія, психічні розлади тощо.

Церкариоз, або «свербіж купальника», його можна підхопити, пробувши у воді буквально 10-15 хвилин або навіть прогулявшись босоніж по мокрій траві на березі. Збудниками є личинки гельмінтів водоплавних птахів – церкарії, які проникають на шкіру водоплавних птахів і людини. Симптоми церкариозу: свербіж або печіння, поколювання і почервоніння шкіри на гомілках, стегнах, сідницях, поява висипки і пухирів, запаморочення і слабкість.

Лямбліоз. Лямблії – це найпростіші мікроорганізми, їх багато у місцях, де в воду потрапляють фекалії і стічні води. Чіпляються вони до нас, якщо випити зараженої води або ковтнути її під час купання. Відразу після запливу нічого не відбувається, перші ознаки з’являються через 1-2 тижні. Симптоми типові для всіх кишкових інфекцій: діарея, нудота, біль в животі. Небезпека – сильне зневоднення організму.

Ковтання води, полоскання рота при купанні у відкритих водоймах також загрожує гострими кишковими захворюваннями та гострим вірусним гепатитом А. Водойми (особливо ставки) можуть бути забруднені нечистотами, які змиваються з ґрунту дощами.

Щоб попередити зараження, необхідно дотримуватися елементарних правил:

  1. Не купатися у водоймах, якщо на березі встановлені таблички, які вказують на те, що купатися заборонено.
  2. Не можна купатися у водоймах, біля яких є очисні споруди, заводи, фермерські господарства, а також у водоймах забруднених сміттям, особливо харчовими відходами.
  3. Уникати купання у водоймах, де живе багато водоплавних птахів та в тих, де вода цвіте.
  4. Не пити та не ковтати воду з річки, ставка чи озера.
  5. Не можна купатися у непротічних водойма, бо в спеку в них більш активно розмножуються збудники інфекційних хвороб.
  6. Не варто купатися відразу після сильного дощу, коли весь бруд, пестициди та добрива стікають у водойми.
  7. Після купання обов’язково приймати душ з милом, а садна і ранки обробляти спеціальними засобами.
  8. Не заходити у воду без купальників і плавок.

 

Бережіть своє здоров’я!