Ризики від паління та засоби зменшення шкоди.

В світі налічується один мільярд курців. Однак, незважаючи на просвітницьку роботу, загальна статистика свідчить про глобальне зростання рівня куріння. Найбільша шкода від куріння криється у наслідках – кожні 7 секунд у світі від спричинених ним хвороб помирає одна людина.

Куріння у дитячому віці є руйнівним чинником, який негативно діє на подальше становлення важливих для життя людини систем. Куріння ускладнює лікування будь-яких інфекційних хвороб та може викликати рак легень. Схильність до цього захворювання у людей, які не палять, становить 1%, у тих, що викурюють до 10 цигарок за добу, – 8%, а понад 20 цигарок – 23%. Крім цього куріння призводить до розвитку досить серйозних серцево-судинних недуг.

Саме в 10-11 років більшість українських дітей роблять першу затяжку. Причин цього явища безліч: вплив друзів, приклад батьків, бажання виглядати дорослішим і навіть бажання схуднути. Половина підлітків після першої затяжки поступово і непомітно для себе збільшує кількість викурених сигарет на день. Починаючи з однієї в день і закінчуючи регулярним систематичним курінням до 20 штук на добу. Цей вік є вкрай критичним.

Вдихання сигаретного диму призводить до хвороб органів дихання: трахеїт, бронхіт, пневмонія, емфізема легень, рак верхніх дихальних шляхів. Окрім цього, тютюнопаління викликає і безліч нелегеневих патологій, серед яких: серцево-судинна патологія, патологія судин, жіноче безпліддя, синдром раптової смерті немовляти (як наслідок тютюнопаління матері), рак стравоходу, шлунка та підшлункової залози, цукровий діабет, ревматоїдний артрит.

Тримаючи в руках сигарету, курець навіть не замислюється, яку кількість шкідливих речовин вдихає. Під час згорання тютюну і паперу, в який він загорнутий, майже 5 000 небезпечних хімічних сполук проникають до організму, 200 з них – високонебезпечні (смоли та тютюновий дьоготь викликають рак легень, формальдегіди спричиняють затяжні запальні процеси, миш’як шкодить серцево-судинній системі та провокує розвиток новоутворень, полоній викликає рак легень, рак печінки, лейкемію, виразку шлунка та інші захворювання.

Пасивне куріння становить небезпеку для громадського здоров’я – воно навіть більш шкідливе ніж активне. При курінні дим потрапляє в організм частково фільтрованим та порційно, але оточуючі (особливо в закритих приміщеннях) вдихають шкідливі речовини у повному обсязі.

Найкращий спосіб зменшення шкоди від куріння – повна відмова від нього або вживати заходів, щоб кинути курити:

  • уникати компанії курців,
  • приєднайтися до групи підтримки тих, хто кинув курити,
  • уникати напоїв, які містять кофеїн (вони можуть спровокувати бажання курити),
  • коли виникає бажання курити, глибоко вдихнути та затримати ненадовго дихання,
  • проконсультуватися з лікарем щодо нікотинзамісної терапії.