ЧИМ ШКІДЛИВЕ ТЮТЮНОПАЛІННЯ

Тютюнові вироби та дим, який вони виділяють, містять багато компонентів, які є фармакологічно активними, токсичними, мутагенними й канцерогенними. Наказом МОЗ України від 25.02.2011 N 105 затверджено перелік шкідливих для здоров’я людини речовин, що входять до складу тютюнових виробів та виділяються з тютюновим димом під час їх куріння і здатні завдавати значної шкоди всім органам і системам організму.

N-нітрозонорнікотин (NNN), за класифікацією Міжнародної агенції досліджень раку (МАДР) належить до 1 групи канцерогенів і є чинником злоякісних пухлин легенів, стравоходу, підшлункової залози, ротової порожнини у людей, які споживають тютюн.

Акролеїн є продуктом неповного згорання, має різкий запах, подразнює слизові оболонки і викликає сльозотечу, провокує розвиток астми, а також підвищує ризик розвитку онкологічних захворювань.

Формальдегід здатен викликати гострі і хронічні отруєння, йому властива загальнотоксична дія, за класифікацією МАДР він належить до групи можливих канцерогенів для людини. Низькі концентрації формальдегіду викликають у людини подразнення очей, носа і шкіри, нудоту, головний біль і запаморочення, вищі викликають відчуття утруднення в грудях, головний біль, сильне серцебиття, може викликати астматичні симптоми та алергічні реакції.

Ацетальдегід належить до канцерогенів та мутагенів, також викликає подразнення респіраторного тракту та очей, може викликати дефекти плоду.

Бензол при тривалому впливі може викликати пригнічення кісткового мозку, анемію, а також гострий мієлоїдний лейкоз.

Монооксид вуглецю (чадний газ)  ушкоджує стінки артерій і збільшує ризик звуження коронарних судин, що може призвести до серцевих нападів.
В результаті згоряння тютюну виробляються кілька сотень хімічних сполук. Мінімум 250 з них відомі як шкідливі, а 50 — як канцерогени.
Курці повинні враховувати те, що вони є потенційними самогубцями. А ще — несуть величезну шкоду оточуючим, насамперед — дітям, які живуть поруч і дихають тютюновим димом.