Профілактика захворювань, пов’язаних з вживанням питної води

Життя та здоров’я людини тісно пов’язані з навколишнім середовищем, де одним із найважливіших компонентів є вода. Невідповідність питної води санітарно-мікробіологічним вимогам є основною причиною підвищення захворюваності серед населення на такі інфекційні захворювання, як вірусний гепатит А, черевний тиф, дизентерія, холера, ротавірусні інфекції, тощо, а також хвороби, пов’язані з хімічним забрудненням води, серед них і водно-нітратна метгемоглобінемія.

Метгемоглобінемія — це збільшена кількість гемоглобіну, що містить окислене залізо в еритроцитарних кров’яних клітинах.

Водно-нітратна метгемоглобінемія розвивається внаслідок порушення транспортування кисню кров‘ю й пов‘язана з утворенням високого рівня метгемоглобіну в крові та втратою здатності еритроцитів крові переносити кисень   до органів та  тканин. У  цьому  випадку  в  організмі  дитини  розвивається кисневе  голодування, що призводить до важких наслідків і навіть смерті. У немовлят за  відсутності метгемоглобінредуктази  відбувається  накопичення  метгемоглобіну в крові, і  коли  його  кількість   досягає   10%, з’являються  клінічні ознаки метгемоглобінемії: акроціаноз(посиніння кінцівок), задишка, тахікардія(прискорене серцебиття).За тяжких форм хвороби (вміст метгемоглобіну до 30%) розвиваються судоми  і наступає смерть.

Ризик розвитку водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей, особливо перших трьох років життя, пов’язаний, насамперед, із недосконалістю ферментних систем організму, біохімічних процесів, що відбуваються в ньому. Фактором передачі вищезазначеного захворювання може бути овочевий сік, молочна суміш, що готуються на воді, забрудненій нітратами.

Симптоми хвороби у дітей проявляються у вигляді посиніння ділянок навколо рота, рук і на стопах, тому цю хворобу ще називають «блакитний синдром немовлят». У дітей, вражених цією хворобою, може бути блювання, пронос, збільшення слиноутворення.

Тому категорично заборонено використовувати воду з криниць і каптажів, у яких вміст нітратів перевищує нормативні показники.

Для  централізованого водопостачання населення м. Харкова використовується комунальний водогін КП «Харківводоканал».    Децентралізоване водопостачання забезпечується 13 джерелами: Саржин Яр, вул. О. Яроша; Олексіївська Балка, вул. Клочківська; Манжосов Яр; вул. Мінераловодська,1; сел. Олешки; вул. Полтавський шлях, 198 (парк «Юність»); вул. В. Зубенко, 25; вул. В. Зубенко, 46; вул. Бучми (ліва сторона); вул. Бучми (права сторона); Петренки-1; Петренки-2; Петренки-3.

Джерельна вода, особливо в умовах мегаполісу, має високий рівень бактеріального,  вірусологічного забруднення та інші фактори. Причинами незадовільної якості джерельної води  залишаються  непостійний склад природних вод в залежності від пори року, недостатня їх захищеність від забруднення, проникнення забруднення вище розташованих водовмісних горизонтів і поверхневого стоку, підземних комунікацій.

З метою профілактик ряду інфекційних  захворювань,  ймовірним фактором яких може бути неякісна питна вода,  Управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства в м. Харкові Головного управління Держпродспоживслужби у Харківській області  рекомендує мешканцям міста Харкова вживати воду виключно гарантованої якості, джерельну воду для пиття тільки після кип’ятіння або після проведення додаткового очищення та знезараження. Для попередження негативного впливу на здоров’я населення нітратів, які можуть знаходитися у воді приватних колодязів і свердловин, та запобігання виникненню отруєнь пов’язаних з підвищенням нітратів — не  вживати таку воду взагалі. Для приготування їжі та питних цілей дітей до 3-х років використовувати фасовану або бутильовану воду гарантованої якості.  Майте на увазі, що забруднена нітратами вода навіть у смертельних дозах — чиста, прозора, без запаху і видимих домішок, звичайна за смаком. Забруднену нітратами воду можна використовувати для технічних цілей: миття посуду, прання білизни, прибирання в приміщеннях, тощо.

Кип’ятіння забрудненої нітратами води не зменшує, а збільшує її токсичність.

При перших ознаках отруєння негайно звертайтеся за медичною допомогою.

Громадяни, які використовують воду для питних потреб з індивідуальних колодязів чи свердловин, можуть за власним бажанням для проведення досліджень звернутися до будь-якої акредитованої лабораторії міста Харкова.