Звіт про результати роботи Управління захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області за І квартал 2019 року

Управлінням захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області протягом 1 кварталу 2019 року було проведено 96 перевірок за дотриманням законодавства про захист прав споживачів, з них:

планових заходів контролю – 10 перевірок;

позапланових заходів контролю – 86 перевірок.

За результатами проведених перевірок суб’єктам господарювання за порушення законодавства про захист прав споживачів винесено 22 постанови про накладання стягнень, передбачених ст.23 Закону України «Про захист прав споживачів на загальну суму 56,0 тис.грн. та притягнуто до адміністративної відповідальності 23 особи на загальну суму 4,7 тис.грн. Всього надійшло до бюджету коштів у розмірі 52,0 тис.грн. (адміністративні санкції- 3,1 тис.грн.; адміністративно-господарські санкції – 49,0 тис.грн.).

Всього за результатами проведених перевірок складено 30 актів, відповідно до яких встановлені порушення законодавства про захист прав споживачів.

Питому вагу допущених суб’єктами господарювання порушень, встановлених під час проведення перевірок, становить відсутність  необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію, чим порушується ст.15 Закону України «Про захист прав споживачів». Зазначені порушення встановлені під час проведення 22 перевірок суб’єктів господарювання, що становить 73,3 % від загальної кількості встановлених порушень.

Так, під час проведення позапланової перевірки закладу мережі громадського харчування, за скаргою споживача щодо відмови у розрахунку банківською карткою встановлено, що суб’єкт господарювання здійснює діяльність ресторанів, послуг мобільного харчування та виробництво готової їжі, страв, відповідно до переліку видів господарської діяльності. При перевірці встановлено відсутність електронних платіжних засобів у закладі громадського харчування. Таким чином Продавець (виконавець) не сприяв споживачеві у вільному виборі продукції та обмежив споживача у вільному використанні ним електронних платіжних засобів, чим порушив ч.2 ст.17 Закону України «Про захист прав споживачів» № 1023-XII від 12.05.1991 року. За результатами проведеної перевірки застосовані адміністративно- господарські санкції на суму 8500,0 грн. та надано припис щодо усунення порушень законодавства.

Крім того, за звітний  період 1 кварталу 2019 рік відділом контролю у сфері торгівлі, робіт та послуг, реклами, дотриманням за рекламою, дотриманням антитютюнового законодавства та пробірного контролю Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області здійснювався контроль за дотриманням рекламодавцями, виробниками та розповсюджувачами реклами вимог Закону України «Про рекламу»  у сфері зовнішньої реклами, реклами в друкованих ЗМІ, на телебаченні, радіо та  на транспорті.

Всього за  1 квартал  2019 року досліджено  453 рекламних носія, із них:

  • у сфері зовнішньої реклами – 429;
  • у сфері внутрішньої реклами – 18;
  • на телебаченні та радіо – 0;
  • у друкованих ЗМІ – 4;
  • на транспорті – 2.

У ході проведеного контролю  відділом у звітному  періоді  було розглянуто 5 звернень споживачів зі скаргами на порушення законодавства про рекламу з боку рекламодавців при розміщенні реклами, заведено 84 справи про порушення вимог чинного рекламного законодавства.

За встановлені порушення до суб’єктів підприємницької діяльності винесено 79 рішеь та накладено штрафів за порушення законодавства про рекламу на загальну суму 212126 тис.грн.

Так, наприклад рекламодавцем на скляних (прозорих) поверхнях транспортного засобу розміщувалась реклама з інформаційним полем: «MEGA STOCK… » з використанням матеріалу, який не забезпечує безперешкодний огляд з салону транспортного засобу, що є порушенням ч.4 ст.18 Закону України від 03.07.1996 №270/96-ВР «Про рекламу» із змінами та доповненнями. За допущене порушення рішенням Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області на суб’єкта господарювання накладено штраф у розмірі 2229,15 грн;