Щодо епізоотичної ситуації та профілактики сказу тварин на території Харківської області у 2018 році

У 2018 року на території Харківської області зареєстровано 107 неблагополучних пункти, в яких захворіло 109 тварини, що на 17 випадків менше ніж у 2017 році.

Сказ тварин діагностовано у собак – 29 випадків,   котів — 49 випадків, великої рогатої худоби – 10 випадків, дрібної рогатої худоби — 2 випадки, лисиць – 15 випадків, єнотовидної собаки – 2 випадки, куниці – 2 випадки.

Станом на 01.01.2019 року на території Харківської області залишилось 27 неблагополучних пунктів, де проводяться оздоровчі заходи згідно планів оздоровлення та Інструкціією про заходи щодо боротьби зі сказом тварин № 5 від 15.03.1994 року, затвердженої наказом Головного управління ветеринарної медицини з Держветінспекцією Мінсільгосппрому України 15.03.1994 р. №5.

Питання з ліквідації та профілактики сказу у 2018 році розглянуто на 257 засіданнях Державних надзвичайних протиепізоотичних комісіях при райдержадміністраціях.

З метою профілактики сказу тварин фахівцями ветеринарної медицини Держпродспоживслужби в Харківській області у 2018 році піддано профілактичному щепленню  135897 собак, 87533 кота, 34703 голови великої рогатої худоби.

Також профілактика сказу проводилась серед диких тварин. У листопаді – грудні 2018 року на території польових та лісових угідь Харківської області проведена  кампанія з пероральної імунізації диких м’ясоїдних тварин проти сказу. Розподіл приманок з вакциною проводився шляхом розкидання із літаків, а також наземним розподілом. Усього було розкладено 442796 приманок на площі 22139,8 км. кв. угідь.

Сказ – особливо небезпечна гостра вірусна хвороба тварин і людини, яка характеризується ознаками поліенцефаломієліту, паралічами і абсолютною смертністю. Відповідно до оцінки Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я (ВООЗ), вона входить у п’ятірку найбільш небезпечних зооантропонозів.

Що необхідно пам’ятати, щоб запобігти захворюванню.

  1. Уникати контактів з безпритульними та дикими тваринами.
  2. Своєчасно та регулярно робити домашнім тваринам щеплення зареєстрованими в Україні вакцинами проти сказу.
  3. Якщо укус або подряпина нанесені відомою домашньою твариною, необхідно її ізолювати і встановити за нею 10-денне спостереження спеціалістами державної ветеринарної медицини. Якщо впродовж 10 днів з моменту укусу тварина залишиться здоровою, то щеплення проти сказу не проводяться. Тому дуже важливо не вбивати тварину після нанесення укусу.
  4. Постраждалі від укусів, ослинення та подряпані бродячими, домашніми або дикими тваринами, повинні провести місцеву обробку рани та негайно, або якомога раніше після укусу,  звернутись за медичною допомогою до травматологічного пункту або хірургічного кабінету поліклініки за місцем проживання для вирішення питання про проведення лікувально-профілактичної імунізації. При місцевій обробці рани необхідно поранену поверхню ретельно промити проточною водою з милом, краї рани обробити 70% розчином етилового спирту або 5% настойкою йоду, накласти асептичну суху пов’язку і звернутись до лікаря.