Ботулізм — смертельно небезпечне захворювання.

В Україні з початку 2018 року зареєстровано 77 випадків ботулізму, внаслідок яких захворіли 86 людей, семеро із них померли.

На території Харківської області зареєстровано 4 випадки захворювання на ботулізм, 1 захворілий помер.

Переважна кількість осіб, які захворіли на ботулізм, вживали в’ялену та сушену рибу. Інші випадки захворювання на ботулізм були пов’язані з вживанням м’ясних консервів та інших виробів з м’яса, консервованих грибів.

Ботулізм – це тяжке харчове отруєння, пов’язане з вживанням харчових продуктів, що містять ботулотоксин та може привести до смерті захворілого.

Збудник хвороби розмножується в харчових продуктах без доступу кисню, що зумовлено порушенням технології виготовлення продукції.

Основними клінічними ознаками ботулізму є неврологічні розлади – порушення зору (двоїння або туман в очах, невиразність мови, може бути важко ковтати, відчуття сухості в роті, м’язова слабкість). Першими проявами ботулізму можуть бути короткочасні симптоми загальної інфекційної інтоксикації: пронос, блювота, незначне підвищення температури, боль в животі. Важкі форми захворювання характеризуються різким пригніченням функції дихальних м’язів, внаслідок чого за відсутності адекватної терапії смерть зазвичай настає від дихальної недостатності .

Інкубаційний період може тривати від 2-3 годин до 10 днів.

Ботулізм є смертельним захворюванням у разі відсутності своєчасного специфічного лікування.

З метою уникнення захворювання на ботулізм необхідно дотримуватись наступних правил:

  • не вживати в їжу підозрілі продукти харчування;
  • не купувати продукти харчування на стихійних ринках та у невідомих осіб;
  • не вживати продукти харчування невідомого походження та виробництва;
  • не вживати в їжу рибу в’ялену та сушену домашнього приготування та придбану у невідомих осіб в несанкціонованих місцях торгівлі;
  • у домашніх умовах не рекомендується консервувати гриби, м’ясо, рибу, зелень;
  • при виникненні будь-яких ознак захворювання на ботулізм слід не зволікати, не займатися самолікуванням, а терміново звертатися за медичною допомогою.