ПРО РОБОТУ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖАВНОГО НАГЛЯДУ ЗА ДОТРИМАННЯМ САНІТАРНОГО ЗАКОНОДАВСТВА ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБИ В ХАРКІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ ЗА І КВАРТАЛ 2018 РОКУ

Планові заходи державного нагляду (контролю) щодо дотримання санітарного законодавства

Протягом 3 місяців 2018 року проведено 75 планових перевірок суб’єктів господарювання.

За результатами планових перевірок  було  видано 47  розпоряджень про усунення порушень санітарного законодавства, що становить 62,6 %.  

 Виконання позапланових заходів державного нагляду.

Протягом 3 місяців 2018 року проведено 812 позапланових перевірок, в т.ч.:

— 87  — за заявою суб’єкта господарювання про проведення перевірки за його бажанням, за результатами зазначених позапланових перевірок  було  видано   17  приписів про усунення порушень санітарного законодавства; 

— 29 — за  зверненням фізичної особи, за результатами зазначених позапланових перевірок  було  видано   11 приписів про усунення порушень санітарного законодавства;  

— 696 — комісійні перевірки, за результатами зазначених  позапланових перевірок  було  видано   196 приписів та 1 розпорядження  про усунення порушень санітарного законодавства, винесено 4 постанови про накладення штрафу.  

 На виконання розпорядження обласної державної адміністрації  від 11.03.2016 № 75 «Про проведення в Харківській області всеукраїнської акції «За чисте довкілля» та дня благоустрою, видано наказ Головного управління від 26.03.2018 № 462 «Про організацію виконання розпорядження Харківської обласної державної адміністрації від 11.03.2016 № 75 «Про проведення в харківській області щорічної всеукраїнської акції «За чисте довкілля» та дня благоустрою», підготовлено методичного листа до районних та міських підрозділів Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області щодо виконання заходів в період проведення акції.

За 1 квартал 2018 року районними та міськими структурними підрозділами Головного управління розглянуто 21 звернення громадян щодо утворення несанкціонованих сміттєзвалищ. За 9 зверненнями факти, викладені в них, не підтвердились, у 4 випадках сміттєзвалища були ліквідовані. В інших випадках були вжиті заходи щодо ліквідації стихійних сміттєзвалищ: надано 5 приписів про усунення порушень санітарного законодавства та направлено 3 листи до районних державних адміністрацій.

 На виконання розпорядження Харківської обласної державної адміністрації № 531 від 07.09.2012 «Про утворення архітектурно – містобудівної ради при управлінні містобудування та архітектури Харківської обласної державної адміністрації» на протязі 3 місяців  2018 року взята участь у 2 засіданнях обласної архітектурно-містобудівної ради, на яких розглянуті матеріали щодо погодження 24 детальних планів території.

Всього протягом звітного періоду було розглянуто 57 детальних планів територій та генеральних планів населених пунктів, з них у 25 виявлені відхилення від вимог чинного санітарного законодавства, що становило  43,8 %.

За результатами лабораторних досліджень, виконаних згідно з Планом проведення лабораторних випробувань, вимірювань, досліджень та експертизи під час здійснення державного контролю (нагляду) у сфері санітарного законодавства, власникам, керівникам надано 94 приписи про усунення порушень санітарного законодавства.

 

Відповідно до Регламенту взаємодії територіальних органів Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів та державних установ Міністерства охорони здоровʼя України за результатами соціально-гігієнічного моніторингу, проведеного ДУ «ХОЛЦ МОЗ України», у І кварталі 2018 року винесено 2 приписи про усунення порушень санітарного законодавства.

 Стан здійснення нагляду за навчальними закладами для дітей.

У звʼязку з відсутність уніфікованих форм актів перевірки закладів освіти не здійснювалися.

Проводилась робота щодо погодження розкладів уроків, примірних двотижневих меню, переліків постачальників: розглянуто та погоджено розклади уроків, примірні двотижневі меню, списки працівників 12 закладів освіти.

Розглянуто та погоджено списки для проходження медичних оглядів згідно наказу МОЗ від 23.07.2002 № 280 «Щодо організації проведення обов’язкових профілактичних медичних оглядів працівників окремих професій, виробництв і організацій, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб» працівників 14 закладів.

 

З метою забезпечення дотримання санітарного законодавства під час підготовки та проведення літньої оздоровчої кампанії  виданий наказ Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області від 26.03.2018 №460 «Про організацію контролю за оздоровленням та відпочинком дітей влітку 2018 року», до Управління у справах молоді та спорту Харківської обласної державної адміністрації надані пропозиції до методичних рекомендацій керівникам дитячих закладів оздоровлення та відпочинку.

Стан надання адмінпослуг та здійснення погоджувальних процедур

За 1 квартал 2018 року надано 27 дозволів (санітарних паспортів) на роботу з радіоактивними речовинами та іншими джерелами іонізуючого випромінювання.

Розглянуто 256 пакетів документів щодо можливості отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами підприємств, за результатами розгляду документів прийнято 1 рішення про неможливість видачі дозволу на викиди.

Розглянуто 28 заяв щодо паспортизації та відомостей інвентаризації  промислових відходів, в т.ч. відхилено від погодження – 1; 33 матеріали реєстрових карток об’єктів утворення, оброблення та утилізації промислових відходів,  в т.ч. 1 матеріал відхилено від погодження.

Розглянуто 8 заяв для оформлення санітарних паспортів на склади зберігання пестицидів та агрохімікатів, проведено 8 перевірок складів, за результатами видано 7 паспортів, 1 суб’єкту господарювання відмовлено в зв’язку з недотриманням санітарно-захисної зони.

Розглянуто 59 пакетів документів з питань містобудівної діяльності (генеральних та детальних планів забудови території) за листами Департаменту містобудування та архітектури ХОДА, відхилено від погодження 27. Основні порушення: в проектних документах не враховується необхідність забезпечення дотримання санітарно-захисних зон від підприємств, що є джерелами забруднення атмосфери,  не передбачаються в повному обсязі заходи щодо організації санітарної очистки території, не визначаються заходи захисту від впливу радіотехнічних об’єктів та інші.

Зареєстровано та розміщено на сайті Головного управління 13 декларацій про відповідність матеріально-технічної бази суб’єкта господарювання вимогам законодавства, декларації 2 суб’єктів господарювання повернуті на доопрацювання.

Здійснення санепідконтролю вантажів в місцях митного оформлення за І квартал  2018 року

Протягом І кварталу 2018 року загальна кількість вантажів, які підлягали державному санітарно-епідеміологічному контролю становила 3477 вантажів. Для проходження шляхом електронної комунікації за принципом «Єдиного вікна» було направлено 3061 справи. По 3455 справам були прийняті позитивні рішення, по 22 – відмовлено в завершенні здійснення санепідконтролю в зв’язку з відсутністю документів, що свідчать про безпечність вантажу.

Не допущено в обіг на території України  15000 кг профілів полікарбонатних, 70000 кг поліетилену, 11000 кг  виробів будівельних з пластмаси, 600 кг виробів господарських (полки пластмасові), 1040 кг натрієвої солі для виробництва плитки, 700 кг стрічки профільної, 100 кг  шлангів з пластмаси, 24560 кг  аксесуарів для сумок, 20000 жувальної гумки, 38 кг дієтичної добавки.

 

Розслідування спалахів інфекційних захворювань, харчових отруєнь, масових неінфекційних  отруєнь за 1 квартал 2018 року.

За 3 місяці 2018 року в Харківській області зареєстровано:

— триваючий з 2017 року спалах вірусного гепатиту А серед  мешканців селища Андріївка Балаклійського району. По кожному випадку керівникам закладів освіти та підприємств, надані рекомендації щодо забезпечення виконання протиепідемічних заходів, організовано щеплення проти вірусного гепатиту А 152 особам вакциною, придбаною за рахунок місцевого бюджету,  за результатами проведених досліджень показників епідемічної безпеки питної води, власникам колодязів надані рекомендації щодо проведення робіт з оздоровлення, чистки та дезінфекції колодязів.

Організовано проведення протиепідемічних заходів на приміському електро – та автотранспорті, що здійснює перевезення населення в напрямку Балаклійського району. Керівникам підприємств перевізників направлені рекомендації проведення дезінфекційних заходів в автобусах та електропоїздах та памʼятки з профілактики вірусного гепатиту А для розміщення в транспортних засобах.

Серед населення та суб’єктів господарювання с. Андріївка проведена санітарно — роз’яснювальна робота щодо впорядкування експлуатації вигрібних ям, своєчасного їх очищення та дезінфекції, необхідності заходів з профілактики вірусного гепатиту А, застосування посиленого дезінфекційного режиму, своєчасного проходження медичних оглядів, посилення контрою за якістю харчових продуктів тощо.

— спалах гострої кишкової інфекції (сальмонельозний ентерит) серед студентів  ХНМУ, постраждало 6 осіб, мешкають в гуртожитках. Джерелом виникнення спалаху ймовірно є м’ясо куряче, шлях передачі харчовий, причиною спалаху є недотримання правил приготування, зберігання страви із курячого мʼяса та вживання курячого мʼяса сумнівної якості. Головним управлінням Держпродспоживслужби в Харківській області організовано та проведено епідрозслідування в гуртожитках, опитування хворих та збір інформації в торговельному павільйоні «М’ясо Халяль». В зв’язку з відсутністю в торговельному павільйоні інформації щодо суб’єкта господарювання та відмову у наданні документів, що підтверджують походження та якість курячого мʼяса матеріали передані органів  Національної поліції.

— епідускладнення з гострої кишкової інфекції серед вихованців КЗ «Дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) № 378 Харківської міської ради», при цьому захворіло 3 дитини. Головним управлінням Держпродспоживслужби в Харківській області організовано та проведено епідрозслідування (збір інформації) в зазначеному закладі, надані рекомендації щодо проведення протиепідемічних заходів.

— епідускладнення з гострої кишкової інфекції серед учнів Харківської ЗОШ № 78, захворіло 3 дітей. Організовано та проведено епідрозслідування (збір інформації) в зазначеному закладі, за результатами директору надано припис про усунення порушень санітарного законодавства, проконтрольовано його виконання.

— епідускладнення з гострої кишкової інфекції у 3 вихованців в Дергачівському НВК № 1. Організовано та проведено епідрозслідування (збір інформації) в зазначеному закладі. У зв’язку з виявленими порушеннями оштрафовано директора Дергачівського НВК № 1, надано припис про усунення порушень санітарного законодавства, проконтрольовано його виконання.

—  епідускладнення з гострої кишкової інфекції в Державній гімназії-інтернаті з посиленою військово-фізичною підготовкою «Кадетський корпус» м. Харкова, захворіло 3 дітей. За результатами проведеного епідрозслідування та в зв’язку з виявленими порушеннями винесено припис про усунення порушень санітарного законодавства та оштрафовано заступника директора гімназії.

— епідускладнення  з  гострої  кишкової  інфекції в Харківській ЗОШ № 38, де захворіло 4 дитини. Організовано та проведено епідрозслідування (збір інформації) в зазначеному закладі, в зв’язку із виявленням порушень вимог санітарного законодавства та законодавства у сфері безпечності та якості харчових продуктів надано 2 приписи про усунення порушень та оштрафовано директора та завідувача виробництвом їдальні школи.

— епідускладнення з гострої кишкової інфекції у побуті (сімейне вогнище), захворіли 3 дітей та мати. За результатами проведеного опитування хворих встановлений ймовірний зв’язок захворювання із відвідуванням закладу громадського харчування resto-pub Beer Lodge. Організовано та проведено епідрозслідування (збір інформації), у зв’язку з відмовою у наданні інформації в зазначеному закладі, матеріали направлені  до правоохоронних органів.

Інформаційна діяльність, здійснення заходів, спрямованих на підвищення рівня гігієнічних знань працівників та населення.

Протягом І кварталу 2018 року на 3 нарадах з питань здійснення державного контролю товарів в місцях митного оформлення до представників суб’єктів господарювання доведені вимоги щодо ввезення товарів на митну територію України та порядку здійснення державного санітарно-епідеміологічного контролю товарів, взята участь у 2 семінарах  (з питань реалізації державної політики в сфері безпеки та якості харчових продуктів – для представників сфери виробництва та реалізації харчових продуктів, з питань гігієнічних вимог до організації навчально-виховного процесу – для персоналу навчального закладу), підготовлено та опубліковано на офіційному сайті Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області 19 новин.