Фітосанітарний стан посівів сільськогосподарських культур у господарствах Харківської області від 21 червня 2018 року

Багатоїдні шкідники

 

В посівах цукрових буряків  тривав розвиток  гусениць озимої совки за чисельності 0,5-1 екз. на кв.м.  Віковий склад гусениць: ІІ вік — 20%, ІІІ вік — 70%, ІV вік — 10%   (Зміївський район, 40 га).

За появи осередків високої чисельності  гусениць озимої та інших підгризаючих совок (економічний поріг шкідливості у посівах цукрових буряків —  1-2, кукурудзи, соняшнику, картоплі, інших просапних — 3-8 екз. на кв.м) застосовують інсектициди.

В Лозівському районі, в посівах соняшнику на площі 98 га відмічено  пошкодження 2,0-3% рослин гусеницями листогризучих совок за чисельності  1,0-2 екз. на рослину.

В наступному звітному періоді за сприятливих погодних умов слід очікувати початок відкладання яєць  стебловим кукурудзяним метеликом.

Випуск трихограми на початку та під час масового відкладання яєць з нормою 50-100 тис. самиць, знищення бур’янів та квітучих нектароносів, міжрядні розпушування просапних культур обмежують чисельність і шкідливість гусениць стеблового кукурудзяного метелика. Проти цього шкідника,  за наявності понад 18% рослин з яйцекладками або 6-8% рослин з гусеницями, проводять обприскування посівів кукурудзи інсектицидами згідно з “Переліком пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання в Україні”.

 

Шкідники і хвороби озимих та ярих зернових колосових культур

 

Клоп шкідлива черепашка. Продовжується поширення шкідника у посівах озимої пшениці  за чисельності імаго 0,5-2 екз. на кв.м та пошкодженням 1,0-3% рослин; шкідником заселено 207 га, в т.ч. у  Валківському (16 га),   Зміївському (47 га), Краснокутському (42 га), Лозівському (42 га) та Чугуївському (60 га) районах. Поширеність шкідника у посівах озимої пшениці склала 36%.

Клоп шкідлива черепашка відмічений в посівах  ярого ячменю Зміївського району на 46 га посівів за чисельності імаго 0,5 — 2 екз. на кв.м.

В зазначених районах у посівах зернових культур триває відродження і живлення личинок фітофага за чисельності    у посівах озимої пшениці 1,5-7, ячменю ярого – 0,5-2 екз. на кв.м.

Віковий склад  личинок:   ІІ  вік — 15-30%,    ІІІ  вік — 40%,    IV вік — 30-40%, V вік — 15% (Зміївський і Лозівський райони).

Для збереження технологічних і посівних якостей зерна при перевищенні економічного порогу шкідливості (двох і більше личинок клопа шкідливої черепашки на кв.м у посівах  сильних і  цінних  сортів  пшениці, на решті посівів – 4 — 6,  в насіннєвих посівах ячменю – 8 — 10 личинок) проводять термінові заходи з хімічного захисту посівів.

Хлібними смугастими  блішками заселено 160 га посівів озимих зернових,  в т.ч. у  Валківському (100 га) і Чугуївському (60 га) районах.  Чисельність  становила 1,8 — 4 екз. на кв.м, а пошкодженість рослин — 1,6 — 4%. Поширеність шкідника склала 28%.

На загальній площі 175 га, в т.ч. у Зміївському  (45 га) і Краснокутському (130 га) районах відмічено початок заселення посівів озимих зернових культур хлібними жуками за чисельності 0,8-2 екз. на кв.м. Видовий склад: кузька — 100%.

За наявності в посівах зернових культур понад 3-8 екз. на кв.м  імаго хлібних жуків  проводиться хімічна обробка дозволеними до використання інсектицидами.

Повсюди погодні умови сприяли розвитку та поширенню сисних шкідників.

В посівах озимої пшениці поширюються  злакові попелиці із заселенням 2,3-16% рослин на 417 га (72%) посівів, в т.ч. у Валківському (100 га),  Краснокутському (130 га),  Лозівському (42 га) і Первомайському (145 га) районах.

Поширення пшеничного трипса з пошкодженням 15,7-30% рослин  відмічено на 89 га (15%) посівів озимої пшениці, в т.ч. у   Зміївському (47 га)  і  Лозівському (42 га) районах.

Пошкодження рослин сисними шкідниками значно збільшує витрату води рослинами. При пошкодженні  під час утворення зерна відмічається зменшення його ваги.

Впродовж звітного періоду  у посівах озимих та ярих зернових колосових культур продовжувався розвиток септоріозу, борошнистої роси та гельмінтоспоріозу.

Поширення септоріозу відмічено на 67 га  посівів озимої пшениці, в т.ч. у Валківському (20 га) і Зміївському (47 га) районах.  Ураженість рослин становила в середньому  2,4,  максимально 6% і розвиток хвороби складав в середньому 0,6, максимально 2%. Поширеність хвороби склала 12%.

Поширення борошнистої роси відмічено на 65 га  посівів озимої пшениці, в т.ч. у  Валківському (18 га) і Зміївському (47 га) районах.   Ураженість рослин становила в середньому  2,4,  максимально 5% і розвиток хвороби складав в середньому 0,7, максимально 2%.  Поширеність хвороби склала 11%.

Поширення гельмінтоспоріозу відмічено у Зміївському районі на 46 га  посівів ячменю ярого. Ураженість рослин становила в середньому  1,0,  максимально 2% і розвиток хвороби складав в середньому 0,2, максимально 1%. Поширеність хвороби склала 46%.

В подальшому, за наявності  сприятливих погодних умов (часті опади) та достатнього запасу інфекції, можливе зростання розвитку зазначених та інших  хвороб у посівах озимих та ярих зернових колосових культурах.

З метою обмеження поширення комплексу хвороб  зернових культур необхідно вжити комплекс агротехнічних заходів, а в разі необхідності обробити посіви фунгіцидами.

 

Шкідники кукурудзи

 

В посівах кукурурудзи Краснокутського  району на площі 14 га відмічені хлібні смугасті блішки за чисельності 1,0-2 екз. на кв.м.

Злаковими попелицями було заселено на 2,7-7% рослин на 44 га посівів кукурудзи, в т.ч. у Зміївському (30 га) і Краснокутському (14 га) районах.

 

 

 

Шкідники гороху

 

Посіви гороху  продовжує заселяти гороховий зерноїд за чисельності імаго 1,0-2 екз. на 100 п.с. Наявність яєць відмічено на 4,0-5% бобів. 1,0-3% зерен були пошкоджені личинками. Зазначений фітофаг відмічений на 109 га, в т.ч. у Валківському (21 га) і Лозівсьскому (88 га) районах.

Гороховою попелицею у Лозівському районі заселено 88 га за середньої чисельності 50,0, максимальної 70 екз. на 100 помахів сачком.

 

Шкідники і хвороби технічних культур

 

У посівах цукрових буряків Зміївського району на площі 35 га відмічені бурякові листкові попелиці. Ними було заселено 1,0-2% рослин.

Посіви цукрових буряків захищають від бурякової листкової попелиці, інших шкідників шляхом застосування інсектицидів згідно діючих регламентів. За співвідношення ентомофаг:попелиця — 1:30 або ураження 30% особин попелиці хворобами обробки інсектицидами недоцільні.

У посівах соняшнику  продовжують розвиватися попелиці. Ними заселено 2,6-8% рослин на 302 га, в т.ч. у  Валківському (50 га), Зміївському (27 га), Краснокутському (52 га), Лозівському (98 га) та Первомайському (75 га) районах.

Із хвороб у посівах соняшнику на 125 га, в т.ч. у Зміївському (27 га) і Лозівському (98 га) районах  проявився пероноспороз з розвитком хвороби 0,9-1,6% на 1,0-2% рослин.

 

Моніторинг фітосанітарного стану зі складанням актів обстежень проведено на полях та угіддях 7 господарств.   Керівникам цих господарств було рекомендовано продовжувати обстеження полів та угідь, а за перевищення економічного порогу шкідливості провести захисні обробки дозволеними до використання засобами захисту рослин згідно з «Переліком пестицидів та агрохімікатів дозволених до використання в Україні»,  обов’язково дотримуючись регламентів та техніки безпеки.