Фітосанітарний стан посівів сільськогосподарських культур у господарствах Харківської області від 26 квітня 2018 року

За останній тиждень спеціалістами Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області при проведенні обстежень посівів озимої пшениці  мишоподібні гризуни  виявлені    на   загальній площі 75 га, в т.ч. у  Зміївському (22 га) та  Коломацькому (53 га)  районах.

В цілому по області обстежено посівів озимої пшениці було 1193 га,  поширеність гризунів склала 6%.   Чисельність становила 1,1 — 2 колонії на 1 га  і 2,4 — 5 жилих нір в колонії. Економічний поріг шкідливості не перевищений. Винищувальні заходи на заселених площах проводити не потрібно.

Подальший розвиток мишоподібних гризунів значною мірою визначатимуть погодні умови, зокрема, стабільна температура повітря, ріст   пшениці і багаторічних трав, сприятимуть життєдіяльності гризунів.

За наявності 3-5 жилих колоній гризунів на гектарі озимини та багаторічних трав необхідно проводити захисні обробки дозволеними до використання родентицидами.

Наявність гусениць озимої совки відмічено на 403 га  посівів озимої пшениці у Борівському (167 га), Зміївському (30 га), Краснокутському (122 га) і Шевченківському  районах  за чисельності 0,5 — 1 екз. на кв.м. Поширеність шкідника склала 34%. ЕПШ не перевищено.

За наявності 2-3 гусениць озимої совки на кв.м. під час кущіння озимих зернових,    необхідно проводити обробку посівів дозволеними до використання інсектицидами.

Заселення посівів озимої пшениці піщаним мідляком відмічено на 333 га, в т.ч. у Валківському (100 га),  Зміївському (25 га), Краснокутському (122 га)   та    Первомайському (86 га)  районах  за чисельності 1,1-2 екз. на кв.м та пошкодженням 1,0-2% рослин. Поширеність шкідника склала 28%.

 Шкідники і хвороби озимої пшениці

 Клоп шкідлива черепашка. З 20 по 26 квітня у Барвінківському (115 га) і Первомайському (10 га) районах розпочалася міграція шкідника у посіви озимої пшениці  за чисельності 0,8-3 екз. на кв.м; шкідником заселено 125 га (11% обстежених площ).

За сприятливих погодних умов (температури повітря від 19,5 до 21ºС та помірній вологості) по всіх районах відбуватиметься масове переселення цього шкідника у посіви озимих та сходи ярих  зернових культур. Шкідливість клопа може збільшитися за  відсутності опадів.

Пошкодження клопами стебел під час трубкування озимих та кущіння ярих призводить до загибелі їх, а перед колосінням зумовлює повну або часткову білоколосість та щуплість зерна. Хімічний захист посівів у цей період проводять з метою запобігання кількісних втрат врожаю та деякого зменшення потреби обприскувань під час достигання для збереження якості зерна.

За наявності 2-4 і більше перезимувалих клопів на кв.м під час виходу озимих зернових культур в трубку й 3-4 екз. на кв.м ячменю ярого в фазу кущіння-виходу в трубку посіви обприскують дозволеними до використання інсектицидами.

Живлення  хлібної жужелиці (туруна) осередково   відмічено у  посівах озимої пшениці  на 196 га, в т.ч. у Зміївському (25 га), Краснокутському (141 га) і Шевченківському (30 га) районах. Поширеність шкідника склала 16%. Чисельність личинок була не висока (0,5-1 екз. на кв.м, ЕПШ не перевищено).

За наявності під час кущіння 3-4 личинок туруна на кв.м., посіви   необхідно обробити дозволеними до використання інсектицидами.

Заселення посівів озимих зернових смугастою хлібною блішкою відмічено на 674 га, в т.ч. у Барвінківському (140 га), Борівському (167 га), Валківському (89 га), Коломацькому (53 га), Краснокутському (141 га) і Шевченківському (84 га)   районах  за чисельності 1,3 — 6 екз. на кв.м та пошкодженням 2,0 — 4% рослин в слабкому ступені. Поширеність шкідника склала 57%.

Хлібні п’явиці розпочали заселяти та пошкоджували озимі  зернові колосові культури. Озимих зернових заселено  139 га (12% від обстежених площ), в т.ч. у Валківському (17 га) і Краснокутському (122 га).  Чисельність шкідника допорогова (0,6-1 екз. на кв.м),  пошкодженість рослин становить 1,0-2%.

За наявності 15-20 екз. на кв.м  імаго п’явиці, посіви під час кущіння — виходу в трубку необхідно обробити дозволеними до використання інсектицидами.

У посівах озимих зернових культур на 111 га, в т.ч. у Барвінківському (25 га) та Первомайському районах (86 га)  відмічено  льот  шведських мух за чисельності 1,0-2 екз. на 100 помахів сачком.

У зв’язку зі сприятливими погодними умовами у сільськогосподарських підприємствах всіх районів у посівах озимих, а з отриманням сходів і на  ярих зернових культурах відбуватиметься  льот злакових мух (гессенської, шведської, пшеничної), а також  яйцекладка, відродження і живлення їх личинок й спричинення ними шкоди рослинам злакових культур.

У господарсвах всіх районів в посівах озимих і ярих зернових культур необхідно встановити постійний фітосанітарний контроль, а за перевищення чисельності злакових мух (в посівах озимих культур 30-40 мух на 100 помахів сачка або 6-10% ушкоджених личинками стебел озимих культур, 40-50 мух на 100 помахів сачка в посівах ярих зернових культур) провести заходи по обробці посівів дозволеними до використання інсектицидами.

Поширення борошнистої роси відмічено на 150 га (13%) посівів озимої пшениці, в т.ч. у Барвінківському (140 га) і Валківському (10 га) районах. Ураженість рослин становила в середньому  1,7,  максимально 6% і розвиток хвороби складав в середньому 1,0, максимально 2%.

Поширення септоріозу відмічено на 201 га (17%) посівів озимої пшениці, в т.ч. у Барвінківському (115 га) і Первомайському (86 га) районах. Ураженість рослин становила в середньому  1,9,  максимально 6% і розвиток хвороби складав в середньому 1,1, максимально 2%.

Поширення кореневих гнилей відмічено на 181 га (15%) посівів озимої пшениці, в т.ч. у Валківському (23 га), Зміївському (22 га), Коломацькому (50 га) і Первомайському (86 га) районах. Ураженість рослин становила в середньому  1,0,  максимально 2% і розвиток хвороби складав в середньому 0,5, максимально 2%.

У подальшому, враховуючи наявний запас інфекції, слід очікувати зростання розвитку борошнистої роси, септоріозу  та інших  хвороб.

Під час виходу в трубку озимих зернових за умови поширення борошнистої роси і септоріозу з розвитком хвороби 1,0-3% проводять обробку посівів дозволеними до використання фунгіцидами.

Моніторинг фітосанітарного стану зі складанням актів обстежень проведено на полях та угіддях 10 господарств.   Керівникам цих господарств було рекомендовано продовжувати обстеження полів та угідь, а за перевищення економічного порогу шкідливості провести захисні обробки дозволеними до використання засобами захисту рослин згідно з «Переліком пестицидів та агрохімікатів дозволених до використання в Україні»,  обов’язково дотримуючись регламентів та техніки безпеки.