Фітосанітарний стан посівів сільськогосподарських культур у господарствах Харківської області від 12 квітня 2018 року

За останній тиждень спеціалістами Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області при проведенні обстежень посівів озимої пшениці  мишоподібні гризуни  виявлені    на   загальній площі 302 га, в т.ч. у  Барвінківському (80 га), Борівському (13 га), Валківському (18 га), Великобурлуцькому (20 га), Зміївському (22 га), Золочівському (5 га), Коломацькому (41 га), Краснокутському (57 га)  та  Чугуївському (46  га)  районах.

В цілому по області обстежено посівів озимої пшениці було 1036 га,  поширеність гризунів склала 29%.   Чисельність становила 1,1 — 2 колонії на 1 га  і 1,3 — 6 жилих нір в колонії. Економічний поріг шкідливості (ЕПШ) не перевищений. Винищувальні заходи на заселених площах проводити не потрібно.

В Коломацькому районі при проведенні обстежень 4 га неорних земель  гризуни виявлені на площі 4 га, поширеність гризунів склала 100%.    Чисельність становила 3,0 — 5  колоній на 1 га і 4,0 — 6 жилих нір в колонії.

Подальший розвиток мишоподібних гризунів значною мірою визначатимуть погодні умови, зокрема, стабільна температура повітря, відновлення вегетації озимої   пшениці і багаторічних трав, сприятимуть життєдіяльності гризунів.

За наявності 3-5 жилих колоній гризунів на гектарі озимини та багаторічних трав необхідно проводити захисні обробки дозволеними до використання родентицидами.

 

У  посівах озимої пшениці осередково   відмічено живлення  хлібної жужелиці (туруна)  по стерньовим попередникам на 67 га, в т.ч. у Зміївському  (10 га) і Краснокутському (57 га) районах. Поширеність шкідника склала 7%. Чисельність личинок була не висока (0,5-1 екз. на кв.м, ЕПШ не перевищено).

За наявності 3-4 личинок туруна на кв.м., посіви під час весняного відростання необхідно обробити дозволеними до використання інсектицидами.

Заселення посівів озимих зернових смугастою хлібною блішкою відмічено на 393 га, в т.ч. у Барвінківському (80 га), Краснокутському (57 га), Лозівському (86 га) та    Первомайському (170 га)  районах  за чисельності 1,7-6 екз. на кв.м. Поширеність шкідника склала 38%.

Заселення посівів злаковими цикадами відмічено на 170 га  у Первомайському  районі  за чисельності 1,0 — 2 екз. на кв.м. Поширеність шкідника склала 16%.

Заселення посівів  піщаним мідляком відмічено на 256 га, в т.ч. у Лозівському (86 га) та    Первомайському (170 га)  районах  за чисельності 0,8-2 екз. на кв.м. Поширеність шкідника склала 25%.

Поширення септоріозу відмічено на 92 га (9%) посівів озимої пшениці, в т.ч. у Барвінківському (30 га), Краснокутському (57 га) і Сахновщинському (5 га) районах. Ураженість рослин становила в середньому  4,6,  максимально 12% і розвиток хвороби складав в середньому 1,4, максимально 3%.

Поширення кореневих гнилей відмічено на 227 га (22%) посівів озимої пшениці, в т.ч. у Краснокутському (57 га) і Первомайському (170 га) районах. Ураженість рослин становила в середньому  1,0,  максимально 2% і розвиток хвороби складав в середньому 0,3, максимально 2%.

У подальшому, враховуючи наявний запас інфекції, слід очікувати зростання розвитку кореневих гнилей, септоріозу та інших  хвороб.

З метою обмеження поширення комплексу хвороб озимих зернових культур необхідно вжити комплекс агротехнічних заходів, а в разі необхідності  обробити посіви дозволеними до використання фунгіцидами. На початку вегетації ЕПШ по септоріозу становить 3-5%, кореневим гнилям — 5% уражених рослин.

 

З 10 квітня в насадженнях яблуні  Краснокутського району на 12 га обстежених площ відмічається початок виходу жуків сірого брунькового довгоносика за чисельності 1,0-2 екз. на дерево та заселенням 3-5% дерев.

У разі утримання високих температур у подальшому, протягом одного — двох тижнів  очікується початок виходу та масове розселення яблуневого квіткоїда, сірого брунькового довгоносика, букарки і казарки.

Під час розпускання бруньок зерняткових порід необхідно проводити обстеження плодових культур і за перевищення економічного порогу шкідливості (яблуневий квіткоїд і букарка – 30-40 жуків на дерево, сірий бруньковий довгоносик – 20-30  жуків на дерево, казарка – 7-9 жуків на дерево) провести обробку дозволеними до використання інсектицидами проти жуків садових довгоносиків.

Моніторинг фітосанітарного стану зі складанням актів обстежень проведено на полях та угіддях 14 господарств.   Керівникам цих господарств було рекомендовано продовжувати обстеження полів та угідь, а за перевищення економічного порогу шкідливості провести захисні обробки дозволеними до використання засобами захисту рослин згідно з «Переліком пестицидів та агрохімікатів дозволених до використання в Україні» з обов’язковим дотриманням регламентів та техніки безпеки.