ГУ Держпродспоживслужби в Харківській області попереджає!

Навесні, в період цвітіння фруктових дерев з’являються метелики небезпечного карантинного шкідника, який пошкоджує широке коло деревинно-чагарникової рослинності – американського білого метелика.

АБМ пошкоджує понад 250 видів  лісових, плодових, декоративних, ягідних культур: яблуню, грушу, сливу, вишню, айву, черешню, бузину та ін. Перевагу надає шовковиці, клену американському. Основними місцями  поширення  шкідника є багаторічні насадження населених пунктів, де концентрується  75-95 % гнізд з гусеницями. Також АБМ  у значній кількості  спостерігається у промислових садах, лісосмугах.

На території Харківської області АБМ поширений в 24 районах загальною площею 2429,5 га.

Шкодочинна  стадія  розвитку – це гусениця. Гусениці вигризають м’якуш (паренхіму) листка з нижнього боку, з’їдають і дрібні жилки, прогризають отвори в листі, обплітають павутинням. По мірі розвитку гусениць площа павутинних гнізд на гілках збільшується і може  досягати 1-1,5 м.

В умовах Харківської області АБМ розвивається в двох поколіннях. Літ покоління, що перезимувало, — в травні, літнього — наприкінці липня,  на початку серпня, залежно від погодних умов.

Розповсюджується АБМ внаслідок перельотів метеликів, при перевезенні об’єктів регулювання, з пакувальним матеріалом та транспортними засобами вздовж доріг. Масові міграції гусениць, пов’язані з пошуками нових місць живлення, зазвичай закінчуються територіями, де він оселяється —  біля будинків, доріг і транспортних засобів, з якими може бути перевезений в нові вільні від нього райони.

Зважаючи на реальну та потенційну небезпеку масового розповсюдження та шкодочинності АБМ, його статус, як карантинного організму, для боротьби з шкідником використовують карантинні, механічні, агротехнічні, хімічні та біологічні  заходи:

—   для попередження занесення американського білого метелика проводиться карантинний огляд і обстеження підкарантинних матеріалів та об’єктів. Обстеження насаджень плодових культур проводять візуально, або за допомогою феромонних пасток;

—  здійснення державного контролю з карантину рослин за проведенням локалізації та ліквідації карантинного організму юридичними та фізичними особами;

—    знезараження підкарантинних матеріалів та об’єктів;

— заборона вивезення з карантинної зони заражених карантинними організмами підкарантинних матеріалів та об’єктів.

Механічні та агротехнічні заходи полягають у зборі та знищенні гусениць та кладок яєць. Листя, гілки з гніздами гусениць обрізають і спалюють. На заражених деревах видаляють мертву кору, стовбури дерев обмазують вапном, перекопують пристовбурні круги. Вчасно знищують падалицю та рослинні рештки.  На присадибних ділянках слід застосовувати ловчі пояси з картону чи гофрованого паперу. Перед заляльковуванням гусениць, ці пояси знімають і спалюють.

Хімічні заходи полягають в обробці заселених шкідниками дерев, плодоносних та неплодоносних садів, ягідників, виноградників, декоративних насаджень препаратами, які входять до “Переліку пестицидів та агрохімікатів дозволених до використання в Україні”: Карате 050 ЕС, к.е 0,2 — 0,4 л/га.

Із біологічних препаратів ефективним на плодових насадженнях є Біолеп (Лепідоцид), СК 3,0 л/га.

Своєчасно проведені заходи боротьби з АБМ захистять плодові насадження і лісосмуги від його пошкодження та істотно зменшать ареал розповсюдження цього небезпечного карантинного шкідника.