Щодо епізоотичної ситуації по сказу тварин на території Харківської області

lissa

За період 05.03.2018 по 07.03.2018 на території Харківської області зареєстровано 3 випадки сказу. Сказ собаки виявлено в с. Борівське Шевченківського району, сказ кота виявлено в смт. Великий Бурлук Великобурлуцького району, сказ бродячого кота виявлено в с. В’язове Краснокутського району.

За тиждень оздоровлено 5 неблагополучних пункти по сказу тварин, де проведено комплекс оздоровчих та профілактичних заходів проти сказу:

  • сказ кота в с. Червоний Лиман Барвінківський район- карантин скасовано протокольним рішенням ДНПК при Барвінківській РДА від 05.03.2018 №4;
  • сказ кота в смт. П’ятигірське Балаклійський район — карантин скасовано протокольним рішенням ДНПК при Балаклійській РДА від 05.03.2018 №9/2018;
  • сказ лисиці в м. Мерефа Харківській район — карантин скасовано протокольним рішенням ДНПК при Мерефянській міській раді від 06.03.2018 №4;
  • сказ кота в с. Плісове Лозівський район- карантин скасовано протокольним рішенням ДНПК при Лозівській РДА від 05.03.2018 №8;
  • сказ кота в с. Софіївка Близнюківський район — карантин скасовано протокольним рішенням ДНПК при Близнюківській РДА від 05.03.2018 №5/2018.

Всього, з початку 2018 року на території Харківської області діагностовано 35 випадків сказу тварин, із них 21 випадок сказу у котів, 8 випадків сказу собаки, 5 випадки сказу лисиць, 1 випадок сказу куниці.

Станом на 07.03.2018  в області залишається  29 неблагополучних пункт по сказу тварин, в яких проводяться заходи згідно планів оздоровлення та Інструкціією про заходи щодо боротьби зі сказом тварин № 5 від 15.03.1994 року, затвердженої наказом Головного управління ветеринарної медицини з Держветінспекцією Мінсільгосппрому України 15.03.1994 р. №5.

З метою профілактики сказу тварин фахівцями ветеринарної медицини Держпродспоживслужби в Харківській області у 2018 році піддано профілактичному щепленню  11684 собак, 10147 котів.

 

Сказ – особливо небезпечна гостра вірусна хвороба тварин і людини, яка характеризується ознаками поліенцефаломієліту, паралічами і абсолютною смертністю. Відповідно до оцінки Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я (ВООЗ), вона входить у п’ятірку найбільш небезпечних зооантропонозів.

Що необхідно пам’ятати, щоб запобігти захворюванню.

  1. Уникати контактів з безпритульними та дикими тваринами.
  2. Своєчасно та регулярно робити домашнім тваринам щеплення зареєстрованими в Україні вакцинами проти сказу.
  3. Якщо укус або подряпина нанесені відомою домашньою твариною, необхідно її ізолювати і встановити за нею 10-денне спостереження спеціалістами державної ветеринарної медицини. Якщо впродовж 10 днів з моменту укусу тварина залишиться здоровою, то щеплення проти сказу не проводяться. Тому дуже важливо не вбивати тварину після нанесення укусу.
  4. Постраждалі від укусів, ослинення та подряпані бродячими, домашніми або дикими тваринами, повинні провести місцеву обробку рани та негайно, або якомога раніше після укусу,  звернутись за медичною допомогою до травматологічного пункту або хірургічного кабінету поліклініки за місцем проживання для вирішення питання про проведення лікувально-профілактичної імунізації. При місцевій обробці рани необхідно поранену поверхню ретельно промити проточною водою з милом, краї рани обробити 70% розчином етилового спирту або 5% настойкою йоду, накласти асептичну суху пов’язку і звернутись до лікаря.