Фітосанітарний стан посівів сільськогосподарських культур у господарствах Харківської області від 2 листопада 2017 року

Багатоїдні шкідники

За даними спеціалістів Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби області мишоподібні гризуни виявлені у посівах озимої пшениці Великобурлуцького, Коломацького, Краснокутського, Лозівського, Чугуївського та інших районів  на площі 318 га (24%)   за чисельності 1,0 — 2 колонії на 1 га і 1,4 — 4 жилих нір в колонії.

При обстеженні  посівів озимого ріпаку  гризуни виявлені у Лозівському районі на площі 181 га  за чисельності 1,0 — 2 колонії на 1 га і  2,0 — 3 жилих нори в колонії.

При обстеженні  багаторічних трав гризуни виявлені у Валківському, Сахновщинському і Чугуївському районах на площі 98 га (75% від обстеженої) за чисельності 1,7 — 3 колоній на 1 га і 2,4 — 5 жилих нір в колонії.

При обстеженні  полів з під соняшнику  гризуни виявлені у Краснокутському районі на площі 68 га  за чисельності 2,0 — 3 колонії на 1 га і 1,0 — 2 жилих нори в колонії.

При обстеженні  полів з під кукурудзи  гризуни виявлені у Валківському, Зачепилівському і Краснокутському районах на площі 156 га (100% від обстеженої)  за чисельності 1,3 — 4 колонії на 1 га і 2,6 — 6 жилих нір в колонії.

При обстеженні  неорних земель гризуни виявлені у Зміївському, Золочівському, Первомайському, Сахновщинському, Чугуївському та інших районах на площі 36 га (56% від обстеженої) за чисельності 2,3 — 5 колоній на 1 га і 2,5 — 7 жилих нір в колонії.

В подальшому очікується їх міграція на озимі зернові колосові, озимий ріпак та багаторічні трави та збільшення чисельності на зазначених культурах.

Важливо систематично обстежувати посіви озимини, багаторічних трав, неорних земель та інших стацій. За наявності 3-5 жилих колоній гризунів на гектарі озимини та багаторічних трав  проводять захисні обробки дозволеними до використання родентицидами згідно з «Переліком пестицидів та агрохімікатів дозволених до використання в Україні».

Шкідники  озимих зернових культур

В посівах озимих зернових колосових Зміївського та Лозівського районів відмічено осередкове заселення хлібним туруном (жужелицею)  за чисельності личинок 0,5 — 2 екз. на кв.м, пошкодженість рослин склала 2,0 — 3%.

Віковий склад личинок: ІІ в. – 20%, ІІІ в. – 80 % (Зміївський район).