Фітосанітарний стан посівів сільськогосподарських культур у господарствах Харківської області від 19 жовтня 2017 року

Багатоїдні шкідники

За даними спеціалістів Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби області мишоподібні гризуни виявлені у посівах озимої пшениці Валківського, Великобурлуцького, Золочівського, Лозівського  та Чугуївського районів  на площі 129 га (18%)   за чисельності 1,0 — 2 колонії на 1 га і 1,6 — 4 жилих нір в колонії.

При обстеженні  озимого ріпаку гризуни виявлені у Лозівському районі на площі 87 га  за чисельності 1,0 — 2 колонії на 1 га і 2,0 — 3 жилих нір в колонії.

При обстеженні  неорних земель гризуни виявлені у Валківському, Лозівському, Харківському і Чугуївському районах на площі 23 га (85% від обстеженої) за чисельності 2,2 — 5 колоній на 1 га і 2,8 — 7 жилих нір в колонії.

В подальшому очікується їх міграція на озимі зернові колосові, озимий ріпак та багаторічні трави та збільшення чисельності на зазначених культурах.

Важливо систематично обстежувати посіви озимини, багаторічних трав, неорних земель та інших стацій. За наявності 3-5 жилих колоній гризунів на гектарі озимини та багаторічних трав  проводять захисні обробки дозволеними до використання родентицидами згідно з «Переліком пестицидів та агрохімікатів дозволених до використання в Україні».

Шкідники та хвороби озимих зернових культур

В посівах озимих зернових колосових Лозівського та Харківського районів відмічено осередкове заселення злаковими цикадами  за чисельності 2,4 — 4 екз. на кв.м, пошкодженість рослин склала 2,4 — 4%.

Посіви озимих зернових також заселяють хлібні смугасті блішки за чисельності 1,0 — 2 екз. на кв.м (Харківський район).

У  Валківському і Лозівському районах осередково відмічено слабке ураження  1,3-3% рослин кореневими гнилями за розвитку хвороби 0,8-1%.