Фітосанітарний стан посівів сільськогосподарських культур у господарствах Харківської області від 5 жовтня 2017 року

ripak_05_10_2017

Багатоїдні шкідники

За даними спеціалістів Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби області мишоподібні гризуни виявлені у посівах озимої пшениці Великобурлуцького і Вовчанського районів  на площі 94 га (7%)   за чисельності 1,0-2 колонії на 1 га і 1,9-4 жилих нір в колонії.

При обстеженні  полів з під соняшнику гризуни виявлені у Шевченківському районі   на  площі 40 га  (43%)  за чисельності 1,0-3 колонії на 1 га і 1,0-4 жилих нір в колонії.

При обстеженні  неорних земель гризуни виявлені у Харківському, Чугуївському та Шевченківському районах на площі 11 га (100%) за чисельності 1,7-5 колоній на 1 га і 1,9-5 жилих нір в колонії.

В подальшому очікується їх міграція на озимі зернові колосові, озимий ріпак та багаторічні трави та збільшення чисельності на зазначених культурах.

Важливо систематично обстежувати посіви озимини, багаторічних трав, неорних земель та інших стацій. За наявності 3-5 жилих колоній гризунів на гектарі озимини та багаторічних трав  проводять захисні обробки дозволеними до використання родентицидами згідно з «Переліком пестицидів та агрохімікатів дозволених до використання в Україні».

Шкідники озимих зернових культур

При обстеженні  посівів озимих зернових колосових культур урожаю наступного року у  Первомайському, Чугуївському та Шевченківському районах на 157 га (11%) виявлені злакові цикадки за чисельності 1,2-4 екз. на кв.м.

За теплої погоди можливе збільшення чисельності  та зростання   шкідливості фітофагів озимої пшениці.

За надпорогової чисельності шкідників слід проводити крайові або суцільні обприскування посівів згідно з «Переліком пестицидів та агрохімікатів дозволених до використання в Україні».

Економічні пороги шкідливості основних шкідників в посівах озимої пшениці восени: личинки хлібного туруна (жужелиці)  — 1-2 екз. на кв.м (в період сходів) і 3-4 екз. на кв.м (кущіння), гусениці озимої совки — 2-3 екз. на кв.м,  злакові мухи — 30-40 мух на 100 помахів сачка, або 6-10% ушкоджених стебел.

Шкідники та хвороби  технічних культур

При обстеженні 382 га посівів озимого ріпаку гусениці листогризучих совок виявлені у Борівському та Лозівському районах на 262 га (69%) за чисельності 0,7-3  екз. на кв.м з пошкодженням в середньому 1,4, максимально 14% рослин; гусениці білана ріпакового виявлені у Борівському районі на 80 га (21%) за чисельності 1,0-2 екз. на кв.м з пошкодженням в середньому 5,4, максимально 19% рослин.

Для обмеження поширення комплексу шкідників та хвороб, запобігання переростання рослин озимого ріпаку та покращення перезимівлі восени проводять обприскування посівів згідно з «Переліком пестицидів та агрохімікатів дозволених до використання в Україні».