Фітосанітарний стан посівів сільськогосподарських культур у господарствах Харківської від 21 вересня 2017 року

Багатоїдні шкідники

За даними спеціалістів Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби області у посівах цукрових буряків, на парових площах та отриманих сходах озимої пшениці у Валківському, Великобурлуцькому, Вовчанському та  Зміївському районах   відмічається наявність гусениць  озимої совки за чисельності  0,5-2 екз. на кв.м.

Мишоподібні гризуни виявлені на обстежених полях з під соняшнику Первомайського району     на площі 194 га за чисельності 1,9-3 колонії на 1 га і 2,9-4 жилих нір в колонії.

При обстеженні  стерньових полів у Лозівському і Первомайському районах  гризуни виявлені на  площі 170 га за чисельності 1,9-3 колонії на 1 га і 2,9-4 жилих нір в колонії.

При обстеженні  неорних земель гризуни виявлені у Валківському, Краснокутському, Харківському та інших районах на площі 17 га (57%) за чисельності 1,5-5 колоній на 1 га і 1,8-5 жилих нір в колонії.

В подальшому очікується їх міграція на озимі зернові колосові, озимий ріпак та багаторічні трави та збільшення чисельності на зазначених культурах.

Важливо систематично обстежувати посіви озимини, багаторічних трав, неорних земель та інших стацій. За наявності 3-5 жилих колоній гризунів на гектарі озимини та багаторічних трав  проводять захисні обробки дозволеними до використання родентицидами згідно з «Переліком пестицидів та агрохімікатів дозволених до використання в Україні».

Шкідники озимих зернових культур

При обстеженні  посівів озимих зернових колосових культур урожаю наступного року у Валківському районі осередково виявлені   личинки  хлібного туруна (жужелиці)  за чисельності 1,0  екз. на кв.м.  У Лозівському районі на сходах озимих зернових виявлені злакові цикадки  та  пшенична (чорна злакова) муха за чисельності 5,0-6 та 3,0-5 екз. на 100 помахів сачком відповідно.

За надпорогової чисельності шкідників слід проводити крайові або суцільні обприскування посівів згідно з «Переліком пестицидів та агрохімікатів дозволених до використання в Україні».

Економічні пороги шкідливості основних шкідників в посівах озимої пшениці восени: личинки хлібного туруна (жужелиці)  — 1-2 екз. на кв.м (в період сходів) і 3-4 екз. на кв.м (кущіння), гусениці озимої совки — 2-3 екз. на кв.м,  злакові мухи — 30-40 мух на 100 помахів сачка, або 6-10% ушкоджених стебел.

Хвороби технічних культур

В посівах цукрових буряків Вовчанського, Зміївського та Коломацького районів на 174 га, що становить 24% від обстежених площ, відмічено розповсюдження церкоспорозу з ураженням 2,0-4% рослин і розвитком хвороби 0,5-1%,

На незібраних площах цукрових буряків в разі виявлення хворих коренеплодів під час збирання та кагатування слід застосовувати заходи для локалізації і знищення інфекції (сортування, обрізування, знищення уражених залишків, негайне вивезення та швидку переробку).