Фітосанітарний стан посівів сільськогосподарських культур у господарствах Харківської області від 10 серпня 2017 року

podsolnecnik_10_08_2017

Багатоїдні шкідники

За даними спеціалістів Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби області продовжується заселення сільськогосподарських культур гусеницями листогризучих совок, в тому числі ними були заселені 6% обстежених посівів кукурудзи із пошкодженням 1,0%  рослин і 33% посівів сої за чисельності 1,5-2 екз. на кв.м (Краснокутський район).

Вкрай важливим заходом по обмеженню чисельності популяції листогризучих совок, в тому числі і бавовникової совки  є  осіння оранка грунту на глибину не менше ніж 25-27 см. Цей захід сприяє знищенню лялечок.

На 25% обстежених посівів кукурудзи (Великобурлуцький, Краснокутський, Харківський та інші райони) відбувається живлення  гусениць стеблового кукурудзяного метелика  за чисельності  гусениць 1,0-2 екз. на рослину і заселенням 1,1-2% рослин.

Віковий склад гусениць:  ІІ вік – 10%, ІІІ вік – 45%, IV вік — 45%  (Зміївський район).

Для зниження зимуючого запасу шкідника при збиранні кукурудзи застосовують низький зріз, не вище 10 см над рівнем грунту, цей захід допомагає знищити до 95% гусениць. Подрібненням коренестеблових залишків важкими дисковими боронами в двох напрямках знищуть до 50% гусениць метелика та інших шкідників.

Осередково по області, у посівах соняшнику, цукрових буряків, сої, інших сільськогосподарських культур та неугіддях  можливий літ  імаго лучного метелика.

В разі утворення надпорогової чисельності гусениць лучного метелика їх локалізують обприскуванням посівів інсектицидами, суворо дотримуючись строків і регламентів застосування  препаратів.

Економічні пороги шкідливості гусениць лучного метелика в основних сільськогосподарських культурах: буряки цукрові, столові (в другій половині вегетації) – 15-20 екз. на кв.м.; соняшник  – 20 екз. на кв.м.; овочеві культури – 12-16 екз. на кв.м.; багаторічні трави (насінники, отава) — 20 екз. на кв.м.; кукурудза — 15-20 екз. на кв.м.

На неорних землях в Харківському і Чугуївському районах триває живлення личинок та імаго нестадних видів саранових за чисельності 0,5-5 екз. на кв.м.

Шкідники кукурудзи

Посіви кукурудзи на 348 га (23%) із 1485 га обстежених заселені хлібними смугастими блішками за чисельності 1,0-4 екз. на кв.м (Борівський, Великобурлуцький та інші райони).

Злакові попелиці мали поширення в Зміївському, Золочівському та інших районах на 298 га (20% обстежених площ), заселяючи 1,3-4% рослин.

Шкідники сої

В посівах  сої у Золочівському і Краснокутському районах були відмічені бульбочкові довгоносики за чисельності 1,0-2 екз. на кв.м та попелиці, які заселяли 1,0-2% рослин.

Шкідники і хвороби технічних культур

В Зміївському районі у посівах цукрових буряків (на площі 60 га, 17% від обстежених 347 га) були виявлені  бурякові листкові попелиці, які заселяли 2,0-4% рослин.

Рослини цукрових буряків захищають від бурякової листкової попелиці, інших шкідників шляхом застосування інсектицидів згідно діючих регламентів. За співвідношення ентомофаг:попелиця — 1:30 або ураження 30% особин попелиці хворобами обробки інсектицидами недоцільні.

У посівах соняшнику продовжують розвиватися геліхризові попелиці. Із обстежених 1287 га ними  заселено 313 га  (24% площ) та 1,5-8% рослин.  У Великобурлуцькому та Харківському районах показник заселеності рослин попелицями досягав 7,0-8%.

Клопами сліпняками заселено 455 га (35%) за чисельності 1,0-3 екз. на рослину та заселенням 1,1-6% рослин. Показник заселеності рослин в Великобурлуцькому та Чугуївському районах становив 5,0-6%.

Осередково в Сахновщинському районі соняшниковою вогнівкою  заселено 20 га (2%) посівів за чисельності гусениць 2,0 — 3 екз. на рослину та заселенням 1,0% рослин.

Із хвороб у посівах соняшнику  проявились септоріоз та іржа.

Поширення септоріозу відмічено на 249 га (19%) посівів  у Золочівському, Чугуївському, Харківському та інших районах, з ураженням в середньому 1,7, максимально 4% рослин і розвитком хвороби в середньому 0,9, максимально 3%.

Поширення іржі відмічено на 214 га (17%) посівів у Великобурлуцькому, Зміївському та Краснокутському районах, з ураженням в середньому 1,0, максимально 2% рослин і розвитком хвороби в середньому 0,6, максимально 2%.